Svensk tennisframgång
Det är inte var dag det händer men nu är det dags – och det är inte det faktum att Sofia Arvidsson faktiskt lyckades vinna en match i en Grand Slam-turnering. I stället befäste Sverige sig som landet med världens bästa tränare i förhållande till den låga kvalitéen på spelarna: inget land har så många framgångsrika tennistränare som Sverige ( i denna något dubbelsfelsliknande jämförelse).
Den senaste triumfen kom i natt i US Open då Stanislas Wawrinka slog ut titelförsvarern Andy Murray och nu är i semi – troligtvis mot Djokovic.
Schweisaren är vanligtvis en grusspelaren som håller sig på baslinjen och har en oerhört bra backhand. Han var visserligen rankad 9:a i singel för fem år sedan men där efter har inget hänt i utvecklingen. Förrän han tog Magnus Normann som tränare sent i vintras – sedan dess har framgångarna rasat in. Nattens seger kommer ge honom hans bästa ranking genom tiderna.
Ps Det var han och Federer som slog Johansson/Aspelin i finalen i Peking-OS!
About this entry
You’re currently reading “Svensk tennisframgång,” an entry on Maxtiotår
- Publicerad:
- september 6, 2013 / 05:46
- Kategori:
- Tennis
- Etiketter:
- sofia arvidsson, Stanislas Wawrinka, svenska tennistränare, US Open
No comments yet
Jump to comment form | comment rss [?] | trackback uri [?]