MFF-mönstret upprepar sig
Först och främst – försvarspelet var som vanligt alltför dåligt. Både målen är gåvor av Erik Johansson respektive Albornoz. I övrigt var Albornoz OK defensivt medan MFF hela matchen räddades av Pontus Jansson – varken Erik Johansson eller Ricardinho var med defensivt och kombon Ricardinho och Emil Forsberg verkade vara helt osynkade.
Offensivt skapar MFF tillräckligt mycket för att vinna men avsluten, de bästa, hamnade på fel fötter : Erik Johanssons avslut var riktigt dålig och Hamad var antingen alltför långsam eller alltför snedträffande.
Jag förmodar att det är Magnus Eriksson som är förste avslutare och boxspelare men han drar sig nästan alltid ut ur straffområdet och vill hellre spela fram än själv göra mål – det bådar inte gott för MFF.
För detta mönstret upprepar sig ofta: individuella misstag i försvaret och inte tillräckligt giftiga fram på alla de chanser som skapas. Det är Malmö FF 2013. Bättre med boll men betydlig sämre än motståndarna utan boll.
Synd att Thern har problem med vaden – han var fantatisk när han kom in med sina ständiga vändingar mot rätt mål – inte som så många som vänder mot eget mål och spelar safe.
Slutligen: ja visst var det straff när Andreas Johansson fäller ut armen och tar bollen i eget straffområde vis ställningen 0-1. Dessutom står ju faktiskt Lerjéus perfekt placerad.
Nu hoppas jag att Filip Helander – landets mest lovande mittback äntligen får chansen igen.
About this entry
You’re currently reading “MFF-mönstret upprepar sig,” an entry on Maxtiotår
- Publicerad:
- september 16, 2013 / 20:38
- Kategori:
- Allsvenskan, DIF, MFF
- Etiketter:
2 kommentarer
Jump to comment form | comment rss [?] | trackback uri [?]