En målrik första bäddar alltid för en mållös andra halvlek

Historien upprepade sig i går – AIK hade vunnit matchen, släppte in Mjällby sista fem och efter 5 mål blev det inga i andra. AIK-Kenny räddade ett av dem med en reflexhand. Bra räddning men också en som allsvenska målvakter ska göra. Till det hade bl a Haynes öppet mål men lyckades nicka Kenny i magen. Mjällby var definitivt värda en pinne. Tränare är tråkiga!

Jag imponerades stort av alla dessa Strömbäck, Blomqvist… och ett par till med liknande efternamn på Mjällbys mittfält. De är typ bara 20 år och under och har en stor framtid. De borde stanna minst ett halvår till och bli bra i allsvenskan innan de fortsätter utomlands – minst två av dem ha talang för det.

Detta innebär också att a.  jag har haft fullkomligt fel vad gäller tränare Torstenssons kvalitéer och b. att Mjällby kommer trygga sin ekonomi, och allsvenska status, för minst 3-4 säsonger till.

Och det känns helt OK! Jag har mycket hellre Mjällby där än Åtvid, BP, Syrianska Falkenberg med flera…


About this entry