”Forwardsfrossa”
Förmodligen kommer även den här förlusten ackrediteras ”guldfrossan”. Liksom förra gången tycker inte jag att ledarlag som förlorar på hösten automatiskt har guldfrossa.
MFF var helt OK första halvlek mot Häcken. Förutom det faktum att de inte har några renodlade målskyttar som kan sätta chanserna. Ta t ex Magnus Eriksson som kom in i en jättefinposition och borde gått på kraft men som alltid valde det svåraste alternativet och lobbade fem, sex våningsplan över Häckenmålet. Eller Molins som inte hugger och mittfältarna där Friberg inte vill skjuta och Thern i dag sköt mer än lovligt dåliga långskott. Thats it!
När dessutom Friberg var helt lost defensivt (han kommer säkert bli godkänd i tidningarna eftersom han gjorde den snygga dribblingsraiden i första och gled förbi fem motståndare) och även Filip Helander väldigt svag.
I andra var inte ens MFF nära och Dahlin räddade dem från ett än värre öde. Då såg man att det är ett ungt lag utan en riktig lederfigur.
Landslagsuppehållet kommer perfekt för MFF – som puck i plocken!
No comments yet
Jump to comment form | comment rss [?] | trackback uri [?]