Stoppa 08-OS innan IOK gör det!
DN:s sportkrönikör Johan Esk dammar av sina gamla käpphästar – Pia Sundhage som fb för herrfotbollen och OS till Stockholm. Vinter-OS alltså. Esks argument är lite lustigt. Han pekar på Sotij och skriver” Det som mest talar för Stockholm som OS-stad är att hela projektet ligger helt rätt i tiden. Ju mer Sotjis OS sväller och svullar och spränger alla ekonomiska gränser och krossar allt vad som kan anses vettigt – då är Stockholms småskaliga förslag helt rätt.”
Esk menar också att det är vad IOK vill. Småskalighet.
Fast detta har IOK alltid sagt. Och aldrig velat. Vad som ligger i tiden är att de stater som kan slösa med pengar gör det och de som varken har olja eller något annat och enbart är gamla trötta västerländska industrinationer – de får spara och försöka behålla en anständig social service, pensioner, hygglig sjukvård e t c. Typ Stockholm.
Speciellt har IOK förordnat småskalighet sedan efter Montreal – då ingen längre ville ha spelen. Montrealborna betalade f ö de sista miljarderna för några år sedan. Montreal-OS hölls 1976.
Så efter Montreal fick det bli en tävling i ”supermakteri” istället: L A vs Moskva, Lake Placid vs Sarajevo. De enda som tyckte att det var värt besväret och pengarna var de som styrde Supermakternas varumärkes-politiska spel.
Problemet med Esks resonemang är tre:
För de som nu satsar på OS och Fotbolls-VM betyder inte kostnaderna ett skit. Brasiliens ledare lovade folket att det inte skulle kosta en enda statliga krona. Och nu är de uppe i 82 miljarder genom ett oerhört svindel, korruption och slöseri.
Sotij, Moskva, Qatar – de skiter väl i pengarna? Och varför valde IOK just dessa arrangörer framför de ”småskaliga” likt Stockholms ambitiösa halvfabrikats-OS? Kanske för att de vill ha svulstiga spel där pengarna försvinner åt alla håll – bland annat mer i IOK-medlemmarnas egna fickor och förmånskolumner.
Det viktigaste argumentet för mig är att vi ska använda 10-20 miljarder av statens och idrottsponsorernas pengar till något som a. ruinerar andra idrotter och b. enbart hamnar i Stockholm. Det är fel. orättvist och kommer drabba svensk idrott väldigt hårt: svensk sommaridrott, svensk vintersporter som inte är olympiska, ungdomsidrott, barnidrott e t c.
Stoppa 08-OS innan IOK gör det!
Ps Jo, Esk har bytt åsikt. Till skillnad från Henrik Rydström tror han inte att Pia Sundhage ska in i herrfotbollen än – hon har alldeles för mycket att göra i tjejfotbollen.
Jo, Esk har inte helt fel.Det finns mycket än att göra i damfotbollen för Pia Sundhage.
About this entry
You’re currently reading “Stoppa 08-OS innan IOK gör det!,” an entry on Maxtiotår
- Publicerad:
- oktober 12, 2013 / 12:34
- Kategori:
- A-landslaget i herrfotboll, Damfotboll, Ekonomi, Etik, Idrott och moral, Idrottens profitörer, Obegripligt, OS
- Etiketter:
- DN, Esk, Henrik Rydström, OS i Stockholm, Pia, Sundhage
No comments yet
Jump to comment form | comment rss [?] | trackback uri [?]