Sveriges 20 bästa idrottare genom tiderna (semiofficiella versionen)

Bild 40Svenska institutet har en spännande och himla snygg  hemsida där de presenterar Sverige på engelska. Tack vare bland annat mina märkliga rankingar i Listboken och mina erfarenheter som idrottshistoriker fick jag det djupt hedersamma uppdraget att utforma en lista med de 20 mest kända/bästa svenska idrottarna genom tiderna.

Denna inte alltid så omdiskuterade sida av stolt, svensk kulturhistoria fick alltså jag förvalta, eller inventera. Fast hur? Min ursprungliga idé var att ta med fem döda, fem pensionerade och fem verksamma legender. Det ställde till problem när man dessutom bör tänka på genus, olika idrotter och att siten har flest besökare i åldern 20-29 år. Där försvann Arne Borg och Gunder Hägg. Gunnar Nordahl placerades på bänken. Liksom att Borg, Stenmark, Wallner, Gunde  e t c var minst en man alltför mycket.

Så istället blev det en enda lista på 20 ( spikad i mitten av januari) och jag ville att den i viss mån även skulle spegla popularitet. För mig är kanske inte Magda tidernas största ”Guldamazon” men hon är utan tvekan en av de mest populära.. Liksom ”Pillan” men Anja är ännu bättre. Thomas Wassberg är för många en mycket större legend än Gunde Svan någonsin blir. På samma sätt tycker jag Salming är mer betydelsefull i svenskars relation till sin idrottshistoria än vad Mats Sundin är. För en majoritet av svenskarna är kanske inte Stig H inte ens någon idrottsman utan en taktiskt tränare och djurkännare för för resten är man för evigt förknippat med trav, trots att t ex Olle Goop vunnit fler lopp.

Jag ville gärna ha med en simmare men det var svårt att peta någon på listan till förmån för Gunnar Larsson, Alshammar, som säkert är svensk rekordinnehavare i SM-guld och har massor av internationella medaljer men sakar de allra finaste. Lisa Nordén är en kvinna som jag tror har flera stora saker framför sig, och den här listan är tänkt att hålla i ett par år. Andra vars existens på listan kanske kan ifrågasättas är Ronnie Peterson och Lotta Schelin. Jag tycker de försvarar sin plats, inte minst tack vare att de är outstanding inom sina idrotter, i Sverige. De är den manlige motorföraren med den tragiska historien, och efterskriften. Lotta är överlägset bäst även om jag länge funderade på Pia Sundhage. Och i fall man petar dessa, vilka ska med istället och varför?

Sist en liten brasklapp vad gäller motiveringarna. Eftersom det nästan är en officiell lista kan man inte skriva vad som helst, det som jag ofta gör. Ursprungligen tyckte jag att det fanns många intressanta fakta om idrottarna som kanske var kontroversiella men viktiga: så som Sjöbergs pedofilerfarenhet. Waldners spelmissbruk, det faktum att de flesta svenska kvinnor blir smeknamn som bygger på förnamnet medan de flesta manliga kollegor omnämns med deras efternamn. Att bli ett förnamn är bland det största du kan bli i svensk sport, större än Jerringpriset.  Det mesta  av de alternativa motiveringarna föll bort men jag har full förståelse för redaktionens beslut – det är ändå en officiell site för Sverige.

Vad tycker du? Vem borde med, vem borde ut?

Ps Det står i min presentation att jag bevakat flera OS – jag har endast bevakat ett OS på plats. Däremot har jag ofta besökt och skrivit om OS-städer före och efter tävlingarna.

 

8 svar till ”Sveriges 20 bästa idrottare genom tiderna (semiofficiella versionen)”

  1. Obegriplig lista enligt mig då man inte kan lägga in förväntningar(gissningar) på hur kommande år kommer se ut.
    Egentligen räcker det att ta upp en punkt för att avfärda listan.
    Stenson före Sörenstam? Då har man inte koll på sporten golf.

  2. Profilbild för maxtiotar
    maxtiotar

    Tack för komplimangen Anders. 🙂 Hur menar du, att Stenson inte borde vara före Sörenstam?

  3. Titta på meriterna som Sörenstam har och Stenson inte har.
    72 segrar varav 10 majors, vinnare av penningligan 8 ggr för Sörenstam.
    Kan du se Stenson trumfa det?

  4. Profilbild för maxtiotar
    maxtiotar

    Anders! Om du nu skall dissa mig så hårt och personligt: ”obegriplig”, räcker med en punkt för att avfärda, ”inte har koll på sporten golf” – kan man då igengäld inte begära att du ändå läser rubriken till texten. Där står nämligen att listan är i alfabetisk ordning och där hamnar alltid Stenson före Sörenstam. Ifall vi nu inte räknar titlar. Där är Fru Sörenstam före Herr Stenson….

  5. bra list, men alltför många skidåkare. Längdskidåkning är en nordisk lokalidrott. Utomlands bryr sig ingen om längdskidåkning eller biathlon. . Längdskidåkning har en renomme likson bowling eller orientering utanfär Sverige och Norge. Du skulle har tagit in mer friidrottare och simmarna.
    Fel att tar in triathlonkvinna Nordén.

    1. Profilbild för maxtiotar
      maxtiotar

      Tack Anna för intressanta synpunkter. Som jag skriver är det inte enbart de som varit bäst men även mest omtyckte – det svenska ordet ”folkär” hade jag med men jag tror det var alltför svårt att översätta. Alshammar har jag redan argumenterat emot. Jag vet inte vilka andra som är aktuella – Holmertz? Vem minns honom? Simmare, andra än Therese, är dessutom inte så bra i media, kanske för att de var så pass unga, kanske för att tränarna ofta dominerar så mycket i relationen. Vad gäller friidrottare var Sjöberg en mer framgångsrik höjdhoppare än Stefan Holm, hur den senare än vrider och vänder på statistiken. Kallurs meriter tycker jag inte räcker till. Vilka fler friidrottare, eller simmare, tänker du på?

  6. ut med Wassberg, Nordén och kanske Kalla
    in med Stefan Holm, Therese och kanske Christian Olsson

  7. […] kanske passande i förhållande till ämnets nördighet) på Svenska Institutet officiella sidor av landets 20 bästa genom tiderna bör jag ha ett ord med i laget. Jag har dessutom skrivit en halv bok där jag försöker ranka […]

Lämna ett svar

Upptäck mer från Maxtiotår

Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.

Fortsätt läsa