Viasats ( och SVT:s) insatser i Sotji (uppdaterad)

OK , då. Jag såg ett par sändningar sista  veckan, bojkotten var inte total men jag gjorde det huvudsakligen av arbetsskäl (jag provgräver i det norska dopingträsket).

Före OS hette det att det var en katastrof: svensk folket rasade i kvällstidningarna mot bristen på Christer Ulfbåge och Katarina Hulting.

Låt oss börja med den som nästan alla manliga sportjournalister i plus 40 års ålder tycker är en världsstjärna.

Nej låt oss istället börja med det som JAG tyckte var väldigt bra:

Ola Wenström snackar rätt och bra och otvunget. Han har ett eget språk och kan modulera rösten. Den riktiga stjärnan!

Filip Stiller i konståkningen var väldigt bra och Per Elofsson minst lika bra – förutom att han inte förstår jaktstartens utveckling på femmilen  lika lite som jag förstår vad curlingparet ( någon plus Anette Nordberg) ibland pratade om. Det var lite väl mycket fikonspråk.

Anja Pärson – trygg, klok, extremt kunnig och dessutom precis lagom emotionell och nationalistisk. Dels skulle Anja fixa sändningarna helt själv, dels skulle Anja utan problem överglänsa Klüft och Jihde redan nu! I förhållande till erfareenhet var Anja klart bästa svenska och Viasatmedlem i Sotji. Bästa svensk var naturligtvis Gunnar Bolin – fast han går utanför toton i P1.

Göran Zackrisson är en gammal favo men det jag hörde av honom här var inte bra.  En välkänd sportmiljö, några sportpsykologiska påståenden och en slutsats som ofta visade sig fel.

Carolina Klüft var modig som tog det här jobbet utan erfarenhet. Hon var inte dålig men tyvärr helt ointressant. Inget hon sa fick mig att höja på ögonbrynen utan det var enbart självklarheter, i korta satser. Hon påminde starkt om de nu avskaffade ”hallårna” i TV som avannonserade och påannonserade program mellan programmen.

Niklas Jihde – märkligt stel och ointressant. Känns som om han inte trivs framför kameran. Ungefär som Klüft trots massor av rutin.

Niklas Holmgren – mannen som skriker och går upp i falsett tre gånger i minuten. Har aldrig gillat honom! Han förstör mina TV-sändningar.

Så Frida Nordstrand. JAG tycker hon är en högst genomsnittlig intervjuare, som smilar plågsamt inställsamt men aldrig ställer några intelligenta eller bra frågor. Alla frågor hon ställer finns det självklara svar på. Och hon får dem. Och hennes ”iakttagelser” håller ungefär samma klass som de när hon är på fotbollsmatcher. Någon hon känner har sagt något och det finsn en känsla och en stämning som uttrycks helt opersonligt. Det enda originella och personliga är att vi alltid får veta att just hon, Frida, är där!

SVT hade en jättechans att göra något nytt och bra med ”Alla pratar om Sotji”. Istället gjorde man tyvärr som man brukar i Sportspegeln, ett nyhetsprogram, fast nu utan riktiga nyheter. Och bygger man ett program på människors berättelser måste de kunna berätta, inte enbart vara kända idrottare och före detta idrottare.  Karlsson och Pops är oerhört duktiga men det funkar inte när de inte får partners att göra ett spännande program kring.


About this entry