Matchen där supportrarna har huvudrollen
Det blir en slags andra premiärmatch för HIF i dag, en match vars viktigaste resultat dock bestäms av fansen. Varje liten sak kommer skärskådas men jag tror inte det är någon risk för negativa rubriker. Svensk fotboll kommer drabbas hårt ifall fans till någon av klubbarna gör något dumt, så kritiskt är läget, så spänt är det i relationen fotbollssupportrar och samhälle.
Jag tror alla lyckligtvis kommer fokusera på fotbollen och HIF har en hyfsad chans till tre poäng. Norrköping såg väldigt tama och tröga ut borta mot Häcken, deras mittfält lås ständigt fel och förlorade alla närkamper när de låg rätt. Det fanns stora ytor mellan backlinje och mittfält. Framåt kändes de oorganiserade och spelade på chans och med många snabba inlägg, instick eller djupledsbollar till spelare som absolut inte var där och var de där var de felvända.
Frågan är om HIF är tillräckligt bra? Jag hoppas att Arnor Smarason kan gå in på centralt mittfält eller att Uronen tar vänsterbacksplatsen, Christoffer Andersson flyttar ett steg upp och Abbe Khalili tar plats bredvid Adrian Gashi. Tror tyvärr inte på David Svensson. Tror också att Alvaro Santos får extra jobbigt ifall han startar när ytorna han då måste täcka blir så mycket större än på Olympia. Alvaro är numera enbart en 25 minuters-spelare. Kanske skulle typ Christoffer Andersson flytta upp som ”defensiv forward” och springa och störa/stressa uppspel i 65 minuter – ta massor av löpningar som drar isär försvaret och ger ytor åt Accam? För offensivt får David Accam en stor roll att fylla. En annan avgörande spelare kan Pär Hansson bli. Idag måste han ut och plocka ner inlägg och han måste göra det med större auktoritet än mot Djurgården.
Mest trolig utgång: Janne Andersson vill i första hand stänga försvaret och är nöjd med 0-0. Ifall inte Accam vill annat tror jag även HIF köper det.
About this entry
You’re currently reading “Matchen där supportrarna har huvudrollen,” an entry on Maxtiotår
- Publicerad:
- april 6, 2014 / 08:14
- Kategori:
- HIF, Norrköping, Supporters
- Etiketter:
- 0-0, Accam, HIF, Norrköping, Supporters
No comments yet
Jump to comment form | comment rss [?] | trackback uri [?]