Mannen som stal guldet/ Inför ÖSK-MFF

Har spelarna både minne och MFF-hjärta (enbart Magnus Eriksson skulle i teorin kunna räknas bort) kommer de ikväll på gå ut och krossa motståndarna på Behrn Arena. För det är dags för returmöte. Mot det Örebro och den tränare som snodde guldet från MFF 2012. Ja, den ytterst ansvarige var den kanadensiske reservmålvakten som Örebro aldrig förstod att uppskatta men räddade allt den där trista, kalla oktoberkvällen.

Det var varmare när jag såg Per Ola Ljung första gången, direkt från Hässleholm debuterade han i Nyårssaluten. Och såg väldigt teknisk ut. Rots att han var en liten och vek högerback hade han bra teknik som han sällan fick användning för. Och hans taktiska dispositioner och vinnarskalle i derbyn bestal MFF på guldet. Det var imponerande, och fördjävligt.

Den som ska hindra MFF i kväll är en annan målvakt- Oscar Jansson. Han gjorde några mycket bra räddningar mot AIK, bland annat en fotparad (jag älskar fotparader) som hade gjort Neuer avundsjuk.

I övrigt tycker jag ÖSK ser stabbigt och ganska dåligt ut. Alltför bra för att bli bland de fem sämsta men inte i klass med de strax ovanför, Norrköping och Kalmar. Kalmar är f ö kanske lite bättre än nia, som tippad dem.

Hareide gör rätt som plockar in Jansson igen. Däremot är det syns att Erik Johansson blir balansspelare. Tror inte det gagnar insatsen. Vet inte heller om Forsberg eller Simon Kroon ska starta till vänster. Kroon är en underbar omställningsspelare medan Forsberg hade många fel senast. Minns också Åke Ungers entusiasm över att ”Forsberg kan skjuta med båda benen”. Väntar fortfarande på att se honom få en ren träff med vänsterfoten.


About this entry