Drömlottning?

Såg lottningen på Viasat och blev chockad över att kommentatorn hela tiden önskade att MFF skulle hamna i en så svår grupp som möjligt. Jag kan förstå ifall man önskade sig en ren Zlatangrupp med Barça, PSG och Ajax (vars möjlighet kommentatorn missade) och Ajax är inte så bra men i övrigt – varför sukta efter förluster?

Enligt Sydsvenskan var drömlottningen Madrid, PSG och Liverpool…

Hur utvecklande hade det varit att åka utomlands och bli förnedrade? Ifall man ser CL som en turistresa i fotbollshistoria ska man nog byta jobb, oavsett om man är supporter eller sportjournalist.

Därför har inte Sportbladets Laul helt fel när han kallar resultat av lottningen för en dröm: http://www.aftonbladet.se/sportbladet/kronikorer/robertlaul/article19442265.ab

Det intressanta var vilket lag man lottades med från tredje seedningsgruppen. Ju sämre desto bättre. Sedan är förstås Olympiakos ett lag med tre f d Barçaspelare och de är bra men går att resonera med. Det är dessutom ett lag som just nu tycker att de saknat en spelare som Jimmy Durmaz och det tyder inte på att man är så oerhört mycket bättre än MFF. Forsberg är idag inte en sämre spelare än Durmaz ifall man räknar in spelet utan boll. Dessutom är det många som nu, på äktsvenskt maner, dissar Salzburg och Prag enbart för att de slagits ut av MFF. Men det är två väldigt bra lag, fullt i klass med Olympiakos.

I Malmö bör MFF kunna ta poäng av alla lagen men spelordningen är ett ganska stort plus. Vad lag som siktar på tredjeplatsen, vilket MFF gör, så vill man ha ett av de redan kvalificerade lagen i femte omgången, kanske även i sjätte. Ett lag som vinner de fyra första matcherna förlorar ofta den femte, speciellt om det är på bortaplan och sedan vinner man den sista hemma. Ifall Juve vinner de fyra raka förlorar de på Stadion i femte omgången. Samtidigt innebär det att de måste vinna i Madrid först. Därför tror jag det är troligt att det istället är Atletico som är obesegrade och kanske ”fullpoängande” efter de fyra första omgångarna. Men, ifall de vinner de tre första och lätt besegrar MFF i tredje omgången kan de underskatta MFF borta i den fjärde. Och så kan man hålla på i all evighet

Så lottningen var positiv men inte ultimat – jag hade hellre sett MFF i grupp D (Gala) eller G (Sporting). Hur det går? MFF tar två poäng, tror jag. Man råkar ut t en storförlust i en match som avgörs redan i första halvlek men det blir en positiv upplevelse, tror sistaplatsen.


About this entry