Weidenfeller och skotträdsla
Roman Weidenfeller är berömd för två saker. Dels att han är den äldste målvaktsdebutanten någonsin i tyska landslaget ( han var 33 år den 13 nov. 2013) dels att han är den tuffaste och mest framgångsrike av alla Gerry Ehrmanns elever.
Ehrmanns skola är enkel – du ska dominera, attackera motståndarna och aldrig lägga dig i onödan. Filosofin bakom är att så länge du har initiativet kommer avslutet anpassas efter dig. Inte efter vad avslutaren mest önskar.
Roman har räddat Dortmund många gånger genom att stå upp, t ex i CL-semin mot Madrid 2013 då han räddade massor av frilägen, bland annat klistrade han chippar från från DiMaria. Roman är en av de viktigaste, kanske den allra viktigaste, orsaken till Dortmunds alla framgångar de senaste säsongerna.
I går fick han stå andra halvlek och kanske har landslaget påverkat honom negativt för friläget mot DiMaria slutade med att argentinaren chippade över örat på honom. Medan Roman oväntat gick ned på knä – Manuel Neuers klassiska bandyposition.
Det mest anmärkningsvärda var dock superslomotionen-sekvensen på Argentinas nickmål. På en frispark från höger får Roman flytta sig i sidled och han ser hur argentinaren kommer vid bortre stolpen. Så det enda Roman kan göra är att försöka göra sig stor – han går ut ungefär som en handbollsmålvakt på friläge rakt framifrån med ena benet högt lyft och utspärrade armar.
På ”slowmon” ser vi hur Roman blinkar, int en gång utan fyra, fem gånger på en eller två sekunder – men är med andra ord rädd, han som anses vara så tuff och aggressiv. Vilket han med andra ord inte alls är och vilket kanske förklarar varför han ibland ser lite långsam och stabbig ut i 50/50 situationer – han måste övertala sin hjärna att göra något den inte vill och det kostar honom en tiondel eller två.
Nu skall det här inte läggas Roman till last, han är en fantastisk duktig målvakt men han kommer inte bli glad när han ser de här reprisbilderna. Å andra sidan, många duktiga målvakter har någon form av skotträdsla.
Hur kan man träna upp sig mentalt för att inte blinka i situationer då man riskerar få bollen på sig? Ja egentligen enbart mentalt – eller att man skjuter hårt och nära även om skaderisken där är stor. Ehrmann tränade så i sin ”Flügschüle” i Kaiserslautern men det var nog ett tag sedan Roman gjorde de övningarna. Eller kan man ha en lätt plastboll, börja med en ballong, och kasta upp den iluften och låt den singla ned på näsan. Det tränar inte enbart upp reflexerna ( om du försöker fånga ballongen/bollen) utan gör dig mindre skotträdd.
About this entry
You’re currently reading “Weidenfeller och skotträdsla,” an entry on Maxtiotår
- Publicerad:
- september 4, 2014 / 09:09
- Kategori:
- Målvakter, Tränare/Managers/Coacher
No comments yet
Jump to comment form | comment rss [?] | trackback uri [?]