Hrgota som en svensk DiMaria

Gårdagens match tog slut efter lite drygt två minuter. Estland släppte in ett mål vilket gjorde att det enda värde matchen skulle kunna ha i teorin – hur Sverige spelar mot sämre lag som försvarar lågt – försvann. Med tanke på omständigheterna är det lite skrämmande att Sverige inte skapade fler målchanser. Mot ett lag med ett mittfält som inte spelade aggressivt utan lät svenskarna springa lite hur som helst.

Estland tvingades försöka enmansanfalla och gjorde det bra. Med lite tur hade en estländare gjort mål. Med andra ord tyckte jag att både Antonsson och Pierre Bengtsson var underkända – trots bristen på reella arbetsuppgifter. Bengtsson verkade inte ställt om perspektivet utan försvarare fortfarande på vänstersidan medan hans motståndare var på högersidan. Han försökte trycka esten uppåt plan och glömde stänga till kortlinjen. Han försökte blocka inlägg mot en fot som inte hade bollen. Samtidigt är Nordfeldt var bra, inget sensationellt men han gjorde hyfsat svåra räddningar på ett förtroendegivande sätt. Hans utrusning på friläget var mycket bra. Han borde naturligtvis belönas med betyget tre i tidningarna – det får inte svenska landslagsmålvakter i fotboll ifall de inte gör mål.

Emil Forsbergs debut var så där. Jag gillar Forsberg men det kändes som om de ryck som ger honom ett litet försprång i allsvenskan inte riktigt höll här. Och han jagade boll lite för mycket men OK, inte mer.

Nabil Bahoui imponerade på Zlatan och säkert på AIK-fansen på läktaren, inkl kommentatorsbåsen. Hans skott på Zlatans nickskarv var bra, han löper bra med boll och tar initiativ. Däremot var hans avslut från 25 meter när han kunde spela en alldeles fri Hrgota fullkomligt fel. Det ger i min bok ett stort minus. Att agera så själviskt på den här nivån och inte lyckas tycker jag är pinsamt. Helt fel inställning!

Branimir Hrgota har jag knappast sett över huvudtaget men han imponerade. Han var ödmjuk i valet mellan dribblingar och passningar men hade kvicka fötter och tvära dribblingar. Samt bra men ännu lite naiv speluppfattning och han är så ung. Jag tror Hrgota kan bli en riktigt bra forward eller offensiv mittfältare, klassen bättre än det vi har i dag bakom Zlatan. Och tillsammans med en rehabiliterad Guidetti tror jag Sverige kan ha ett bra anfallspar om ett år. Den kvicke, klurige Hrgota och den tunge, obekväme Guidetti – det vore ett bra balanserat par. Eller så ska Hrgota utvecklas till en svensk DiMaria ( eller Robben) som med sin känsliga vänsterfot och lovande speluppfattning kan spela som högerbreddare


About this entry