Varför ha FYRA domare när ändå ingen vågar döma?
Småtittar på Ljungskile och Husqvarna. ”Nära-allsvenskan-upplevelsens” Ljungskile är överlägsna men har bara 1-1 i halvtid. I början av andra får en bortaspelare sitt andra gula. Ser det inte men Dubbel-Anders tycker det är fel. Ser sedan med egna ögon en Husqvarnaspelare uppenbarligen i frustration, först gå in med båda sulorna. Och när han sedan ändå förlorar närkampen drar han ned motståndaren bakifrån. Det blir frispark, inget mer och jag kan tänka mig att Bröderna Strömbergsson hade gett ett rött direkt plus ett gult för det.
Husqvarna kämpar vidare och domaren lägger till fyra minuter. Efter två så går en redan varnad hemmaspelare in med en tydlig armbåge i en luftduell. Det är riktigt fult och han borde åka ut men ingen av de fyra domarna har sett det alla andra sett. Jag tycker det är anmärkningsvärt att domare är så fega. Vi pratar ändå landets näst högsta serie, en domare måste våga ta ansvar, måste våga ut spelare när det är så uppenbarligt regelvidrigt.
Men nu är uppenbarligen huvuddomarens idé att han inte ska avgöra matchen. Ljungskile trycker på, domaren lägger till ytterligare 90 sekunder och på 5 minuter och 1 sekunds tilläggstid gör Hannes Stiller 2-1 till Ljungskile. Nu nästan i allsvenskan. Och tappra Husqvarna är nästan i Division 1.
Tragiskt!
About this entry
You’re currently reading “Varför ha FYRA domare när ändå ingen vågar döma?,” an entry on Maxtiotår
- Publicerad:
- oktober 17, 2014 / 21:34
- Kategori:
- Domare
- Etiketter:
No comments yet
Jump to comment form | comment rss [?] | trackback uri [?]