MFF-Elfsborg
Tippar man 1-2 och det blir 1-2 så finns det inte så mycket att säga. Hade inte MFF säkrat guldet i Solna för två veckor sedan hade man gjort det här, och fått mer publik än 16 000. Å andra sidan har MFF andra inkomstkällor denna höst. Bortasegern var väl inte helt välförtjänt och jag såg inte straffsituationen. Men på straffen gick Robin Olsen onödigt tidigt. Sedan släppte han in vinnarmålet väldigt enkelt. Men ska man göra tabbar så är det bra att de kommer i matcher som inget betyder.
Inte ens Abu var speciellt bra medan Forsberg, Eriksson och Rosenberg var lysande. Sedan undrar jag om Thern har fått en backlash med skadan – hade nog annars väntat mig att han skulle spela. Förutom straffen som jag inte såg tyckte jag domaren var ganska bra. Släppte kanske någon fördel för mycket men i stort varnade han när han skulle och släppte det som inte föranledde ingripande.
Ett negativt tecken är att MFF snackar till sig alltför många gula kort. Det är i botten en brist på respekt för allsvenskan och dess domare. Det kan straffa sig nästa vår!
About this entry
You’re currently reading “MFF-Elfsborg,” an entry on Maxtiotår
- Publicerad:
- oktober 18, 2014 / 15:56
- Kategori:
- Allsvenskan, Målvakter, MFF
- Etiketter:
No comments yet
Jump to comment form | comment rss [?] | trackback uri [?]