Den engelska kulissen del 3
Hur stark är engelsk fotboll, är det verkligen världens bästa fotboll som spelas där, så som Glenn Strömberg och Viasat påstår vecka in och vecka ut?
I senaste CL-omgången tog engelska lag 2 poäng av 12 möjliga. Och då är lagen man tappar till, förutom Real Madrid, miniputtar som Anderlecht, Maribor och CSKA.
Manuel Pellegrini i mästarna Manchester City är inte min favotränare och hans mittback Demichelis inte min favolirare. Det har ni kunnat läsa här tidigare. Efter att nu har sett Demichelis nästan skänka 10-manna Man United minst ett mål och i går indirekt vara orsaken till ena baklängesmålen och den första utvisningen frågar jag mig om Pellegrini är på väg att ”göra en Capello”. Han står vid sin spelares sida och får inte Demicheliss spela lämnar han anställningen. Eller så hinner ledningen först och sparkar honom. Men uppenbarligen har Pellegrini inte omklädningsrummet med sig. Jag tror att ledningen inväntar matchen om tre veckor mot Bayern München. Vinst där och han får sitta kvar, åtminstone över sista CL-omgången borta mot Roma.Har då City spelat bra även i ligan får han stanna säsongen ut, annars åker direkt.
Vad säger då Man Citys öde om engelsk klubblagsfotboll på det stora hela, jo att det är svårt att snabbt bygga något bra med en massa spelare och tränare som inte synkar. Det är helt enkelt allt för mycket pengar i engelska fotboll – man söker snabba lösningar och ännu snabbare pengar.
I det sammanhanget bör Andrew Pardew i Newcastle nämnas. En manager, med celticförflutet, som gjort under med en ekonomisk liten klubb men med landets kanske mest devota supporters. Han var på väg att få sparken förra året men räddades av gonggognen. Startade den här säsongen ännu sämre men verkar nu än en gång få ledningens förtroende, till slut. Jag gillar de av fotbolls makthavare med både mycket pengar och mycket tålamod.
About this entry
You’re currently reading “Den engelska kulissen del 3,” an entry on Maxtiotår
- Publicerad:
- november 6, 2014 / 00:55
- Kategori:
- Brittisk fotboll, Idrott och moral, Tränare/Managers/Coacher
- Etiketter:
No comments yet
Jump to comment form | comment rss [?] | trackback uri [?]