Sportboksåret 2014

FerrySportboksåret är avslutat. Nästan. Har skickat iväg de första texterna där 39 böcker kortrecenseras och betygssätts. Plus att jag korar en ”Årets Sportbok”. Ska inte föregripa avslöjandet här och nu men det är inte en fotbollsbok. Annars var jag väldigt frestad av att ge priset till ”Min väg till ÖFK” som ju är bäst, rent logiskt och känslomässigt.

Det blir lite problem för tidningarna för den har inget betyg – inte ens jag kunde sätta betyg på min ”egen” bok. Samtidigt vill jag inte att den som går utanför toton ska ligga längst bak med de sämsta böckerna. Och det känns lite förmätet att propsa på att den ska ligga längst fram. Så jag har bett alla 11 tidningarna att lägga den ramad.

Förutom de 39 kommer jag att skicka en webbversion till ett par av tidningarna där jag skriver betydligt längre om de böcker som är av speciellt intresse för dem, t ex handbollsböcker i Ystad och Kristianstad. Hockeyböcker i Gävle, Örnsköldsvik och Sundsvall. Skidskytteböcker i Östersund. Och sedan ber jag tidningarna att på webben också länka hit där det ligger många längre recensioner. Och fler ska det bli.

Dessutom har jag inte hunnit recensera några av de danska böckerna, om Touren, om spansk fotboll. Dessutom väljer jag att placera böckerna om ledsrskap och om de danska barnsimmorskorna enabrt på webben.

En svensk bok kämpar jag dock fortfarande med. Bonniers skickade i onsdags Björn Ferrys 446 sidiga dagbok. Den kom i dag måndag, som stort brev. Jag fick en pdf-filen på den men när jag läst 2-3 timmar sved ögonen och jag fick lätt huvudvärk dagen därpå.

Detta är också det konkreta skälet till varför Förlaget Telegrams böcker inte är med. De skickar bara recensionsex. per pdf. Det spelade ingen roll att jag bad om en papperskopia, ” du får väl lära dig läsa på skärm”, sa den unge mannen i telefonen.

F ö skulle jag, om det går, aldrig recensera en pappersbok enbart efter en pdf-fil. Det finns så mycket annat i boken än texten som spelar in i helheten när man recenserar. Framförallt känslan av fysisk bok. Jag tror m a o Telegram har fel, de kommer inte få så många riktiga recensenter att skriva om deras pappersböcker eftersom att recensera enbart av pdf-läsning är som att provköra en bil på nätet. Inte samma sak.


About this entry