Guidettis hybris är Celtics katastrof

Celtic ligger under 0-1 borta mot Dundee United och får en frispark, nästan vid mittcirkeln. Det är drygt 40 meter till målet. John Gudetti stannar kvar där istället för att bege sig in i straffområdet. Det är andra celticspelare framme vid bollen men Guidetti viftar bort dem. Han ska ta frisparken själv. Det är dessutom tre man i muren, från det avståndet. Från 40 meter täcker de precis hela målet och lite till.

 

Nu är det medvind och kanske är där tre man i muren för att Guidetti gjort mål från det här avståndet tidigare. Men ändå. I elitfotboll ska det inte gå att göra mål från 40 meter, oavsett vind och eventuella brasilianska bollbanor.

 

Men Guidetti försöker ändå – går på kraft och skjuter rakt i muren. Med lite otur hade hemmalaget fått till en vass kontring av studsen mot muren med tre man där uppe.

 

När nu motståndarna har offrat tre man på mitten av planen – varför då inte lyfta in bollen i straffområdet där Celtic faktiskt kan ha ett numerärt överläge. Och kvittera?

 

Ur det andra perspektivet – jag som målvakt hade enbart haft en mur från 40 meter om jag ville tvinga motståndarna att lyfta in bollen. För att jag och mitt lag är helt överlägsna i huvudspelet. För utgångspunkten måste vara – du gör inte mål på kraft från drygt 40 meter och du gör det aldrig med tre man i muren.

 

Och ändå försöker Guidetti. Det tyder på en hybris som snarast borde plockas ur honom. Hans agerande är inte enbart korkat utan också en katastrof sett ur ett lagperspektiv. En ung kille som förstör en bra möjlighet i ett utsatt läge bara för att han tror han kan göra det omöjliga. I underläge 0-1.

Nu är det inte enbart Guidettis agerande som tyvärr får matchen att likna en parodi på elitfotboll. En hemmaspelare tycker en boll är ute nära egen defensiva hörnflagga och slår ut med händerna. Ingen blåsning eller vinkning kommer och Celtic spelare n drar i väg mot mål. Istället för att jaga efter väner sig spelaren mot domaren och börjar skälla – så som att det är viktigare att han får ett gult kort lite senare än att laget släpper till en stor farlighet…

Som målvakt hade jag inte tolererat det ens i en korpmatch och här pratar vi toppmöte i SPL – en av Europas 12-14 bästa ligor enligt UEFA.

 

En annan sekvens som skvallrar om att SPL faktiskt är sämre, och mindre professionellt,  än allsvenskan är när hemmalaget gör 2-0 i mitten av andra,  när Matthews, Celtics högerback går bort sig fullständigt. Det var en markeringsmiss som inte får ske, i Elitfotboll. Dessutom borde naturligtvis målvakten ha påpekat markeringsmissen för honom i god tid eftersom det tar tid innan inlägget kommer och seglar över en naivt och uppgiven bollstirrande Matthews. En målvakt måste dirigera ett försvar som är så virrigt.

 

Det Celtic jag såg i går var det sämsta Celtic jag sett. Inte den sämsta matchen, nej men de sämsta celticspelarna och den sämsta lagandan jag sett sedan jag började följa laget för 25 år sedan.


About this entry