Fler odödliga citat från Bosse Pettersson

Han var i högform i dag. Fotbollsexperten med den gråa sidokalufsen i Viasats Fotbollsstudio hade en stickreplik om varför vi tippar stryktips. Han som ledde studiosamtalet sammanfattade omgångens tips med att alla som inte vann nu får en ny chans nästa vecka. Då kom Bosses spontana kungsord  i stil med: ”det är just det som är så skönt med stryktipset”, (kort konstpaus och förvirring) att man får en ny chans nästa vecka”.

 

Det blev alldeles tyst i studion under några sekunder. Säkert likadant över hela Sverige medan medborgarna begrundade fotbollsfilosofens senaste bevingade ord.

 

Fast highlights den här sändningen var nog ändå sammanfattning av Chelsea: ”ett trivsamt lag att titta på”.

 

Genialt! Bosse Pettersson kan som ingen annan förklara känslan man erfar när man ser ett lag som Chelsea spela fotboll.

 

Mellan alla fantastiska kommentarer och analyser såg jag ett impotent Man City. Utan Yaya Touré är de nästan värdelösa. Som topplag alltså. Evertons försvar, och bosniske balansspelare var ursusla och ändå var Everton närmast segern. Jovetics – ligan värste filmare?

 

EPL:s TV-produktioner är fantastiska. Matchen igenom låter det som om Crystal Palace – Spurs ackompanjeras av 10 000-tals sjungande och skrikande fans. Och så plötsligt får man nse dem stå tryckta nere i en hörna. De är inte fler än Häckens bortasupportrar. Allra högst 50 åskådare som håller låda medan alla runt omkring dem står tysta och stilla. Men så är det också för alla svenska TV-supportrar som åker till England och möter tystnad, någon traditionell sång då och då men i övrigt tyst och stilla.

 

Klart att det blir straffspark när en spelare som Estambouli är inblandad. Löjligt ovårdad.

 

Clive Walker – ligans sämste högerback?

 

Underbart att se Crystal Palace fighting spirit sista 20. De gav allt. Sedan borde Harry Kane haft straff på slutet CP var värda segern.

 

Vid de sista fem, sex sista utsparkarna höll Speroni bollen 15 sekunder varje gång innan han sparkade ut bollen. Målvakten får hålla den i sju…   …vissst är det lite märkligt att domarna inte beivrar så tydlig maskning.

4 svar till ”Fler odödliga citat från Bosse Pettersson”

  1. Jag minns en fakir på Kiviks marknad, har tyvärr glömt namnet. Det var någon gång på 60-talet. Det är dina skriverier som får mig att minnas honom.
    Bosse Pettersson, damfotboll, korgboll ja det är ingen ände på ”eländet”. Hur fan orkar du? Du får akta dig, fakiren på Kiviks marknad såg verkligen sliten ut.
    Så börja med något kul. (Samla frimärken?). Annars får du byta namn på bloggen till Maxfakir.

    1. Profilbild för maxtiotar
      maxtiotar

      Tack för tipset Anton. Du menar att det är ”bättre att fly än illa fäkta”, i halsen?
      Förutom just frimärken (har en fin, icke underhållen, samling ungerska serier från 50-talet med hus), vad vill du själv läsa om? Förutom hur allsvenskan slutar. Kan inte skriva den texten varje dag… … eller kan jag det? 🙂

      1. Tänkte mer på ”tala är silver, tiga är guld än ”bättre fly…..”.
        Hur Allsvenskan slutar 2015 är inget särskilt intressant ämne, om du inte tänker döpa om bloggen till ”Max-Sibyllan”. (Jag tänker på att inget lag ännu har en färdig trupp ens).
        Skriv om frimärken det tycker jag är kul som sagt.
        Men allvarligt talat får du skriva vad du vill. Jag måste ju inte ens läsa bloggen. Men om jag lider av sömnsvårigheter återkommer jag och läser om damfotboll (zzzzzzzzzzzzz).

      2. Profilbild för maxtiotar
        maxtiotar

        Hej Anton!
        Förundrad över varför du kommenterar bloggen ö h t när ditt enda mål ändå är att dissa. Men sådan är väl logiken och psykologin på sociala medier. Man dissar för att man kan.

        En liten kommentar till vad du skriver. Klart inget lag har en helt färdig trupp än men när har de det? De kan köpa spelare fram till 1 april och sedan kommer förmodligen de bästa spelarna försvinna under sommaren. Så numera är en trupp aldrig färdig längre utan ständigt i omvandling – ett lag är alltid påverkat av försäljningar, köp, skador, agenter, bänkningar, rykten, spekulationer och utgående kontrakt. Silly season pågår 24/7!
        Det kommer säkert ske vissa förändringar före avspark men de stora dragen/initiativen genomfördes i november!

Lämna ett svar

Upptäck mer från Maxtiotår

Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.

Fortsätt läsa