Hybrismatchen har endast en tydlig förlorare

STenman är rutinerad. Under vintern, allt sedan lottningen i Svenska Cupen gjordes och träanre Pelle Olsson förklarade sig nöjd med den, har Djurgården haft en kampanj på sin hemsida:  ”6 matcher från CL”.

Efter 0-0 mot Ängelholm och en revanchsugen tränare inför Norrbymatchen borde den naturligtvis bara slutat på ett sätt: ett hungrigt, förbannat allsvenskt storlag på väg mot CL mot en liten divisions 1 klubb i ”spenaten”.

Pyrrhussegern mot Norrköping ändrar inte omdömet: Djurgården får det tufft i år. Tippade redan för två månader sedan att det skulle gå dåligt och allting hittills tyder på det. Visst man vann 3-1 men Norrköping gjorde mål när de behövde det.

Djurgården har en stor spelare: Kenneth Höie är en av seriens tre, fyra bästa målvakter. I övrigt känns det som om man sålt talangerna. Det tjatas om Emil Bergström och visst är han forfarande ung men han blir inte snabbare och späntstigare för att han åldras.

Stenman är rutinerad. Jawo är en duktig komplementspelare. Radetinac likaså. Det finns en hel rad unga spelare som nu skrivs upp men jag har en bestämd känsla av att på klassiskt DIF-fotboll manér är det för att de är djurgårdare, inte så kolossala talanger.

Så när AIK-Hammarby möts i cupen idag inför vad som sägs bli 40 000 åskådare blir båda vinnare – de äger 08-reservatet 2015.

Det måste det svida hårt i DIF-hjärtan men ”6 matcher från CL” lär inte bli den sista stora besvikelsen fotbollssäsongen 2015. Vi som egentligen gillar Djurgården får väl hoppas på att damlaget tar en plats i allsvenskan – där finns talang, fast inte så många djurgårdare som tittar på.

Ps Att Ängelholm förlorar hemma mot Norrby med 0-5 i en viktig match säger tyvärr allt om Svenska Cupen, och om Ängelholms elitfotbollsmoral. Däremot alla heder åt Norrby som gjort en fantastisk turneringen.

 


About this entry