Zlatan mosar Mou

Två identiska lag som stirrar varandra i ögonen. Den som blundar först förlorar. Jag tror det blir Chelsea. De och PSG har ungefär sorts samma lag, samma spelartyper på samma positioner och nästan identisk taktik – att helst ligga lågt och spela omställlningsfotboll. Man har en stor targetspelare och liksom Chelsea 4-5 otroligt snabba sprinters som älskar att sprinta med bollen. Jag tycker PSG är omöjligt ännu bättre på det här än vad Chelsea är. Däremot har Chelsea en (två) bättre målvakter – fast Chelsea har bara världens bästa linjemålvakter – de är mindre geniala en-mot-en vilket det blir när det är omställningar och avslut.

Det är Chelsea som kan låta bli att spela fotboll,kortast tid eftersom de är hemmalag – de kan itne spela på 0-0 även om det skulel passa PSG illa. Eller vågar verkligen Mou det?

Fördel PSG, ska vi säga 2-2, eller 0-1?

Läser följande i Fotbollskanalen:

”Mourinho och Ibrahimovic har mött varandra sju gånger. I de sju matcherna har Ibrahimovic varken gjort mål eller assist. Ibrahimovics favorittränare har varje gång hittat en möjlighet att plocka bort svensken.”

Spännande stats men jag tror ändå på att Zlatan ikväll bryter trenden och ger Mou en näsknäpp!

Enligt samma källa så är Christiano Ronaldo på väg till PSG ifall de förlorar i kväll. Fan trot! Mannen med Mussolini-gesterna återvänder från Franco-klubben till Manchester.

6 svar till ”Zlatan mosar Mou”

  1. Profilbild för Anders
    Anders

    fan du är usel på att tippa 🙂

    1. Profilbild för maxtiotar
      maxtiotar

      🙂

  2. Profilbild för Anders
    Anders

    Att domaren tar tag i matchen och visar rött direkt hade du inte med i ekvationen…
    Ser ut att bli förlängning

    1. Profilbild för maxtiotar
      maxtiotar

      Jag funderade lite på varför Zlatan gick in så som han gjorde och kom fram till att det var ett av de där ögonblicken då man ska markera – att Zlatan ville säga att vi ger inte upp en enda boll i kväll. För Zlatan såg att Oscar skulle slänga sig in i situationen så han gör likadant.

      Vad många verkar ha missat, i alla fall i TV, är att Zlatan går hårt men relativt juste in i situationen medan Oscar når bollen först endast för att han slänger sig med rakt ben och sulan först.

      Vi diskuterade Winge och hockeyns medeltida bestraffningssystem – här är ett fall att jämföra med. Här har vi en av världens i teorin bästa fotbollsdomare – i fall det varit en sport där domaren tog hjälp av de som skulle kunna ge honom hjälp och inte började vifta direkt hade inte Zlatan åkt ut. Vanligtvis skulle domaren inte heller ta ett sådant i teorin matchavgörande beslut när han har flera andra vittnen att först diskutera med. Men Chelseaspelarnas, Mou och publikens reaktion, kan holländaren inte bemästra.

      I fall CL haft ett ”situation room” att använda när spelare ändå ligger och dödskrampar hade det varit Oscar som åkt eller troligare: gult till båda.

  3. Profilbild för Anders
    Anders

    Faktiskt så är Oscar först på bollen men han får absolut inte gå in med sulan.
    Gult på båda men jag tror inte att de tar bort Zlatans avstängning pga disciplinkommitén håller domarna om ryggen

    Ser man på situationen och domarens placering så står han inte bra till.
    Ta hjälp av din stins, domarjävel!

    1. Profilbild för maxtiotar
      maxtiotar

      UEFA och CL omsätter många miljarder – hur mycket skulle det kosta ifall man hade ett rum där det sitter tre domare som kan kolla på bilder med kort varsel oc hse till att domslut som det mot Zlatan/Oscar blir rätt? MEn det förutsätter naturligtvis att domarna åtminstone är bättre än Björn Kuipers…

Lämna ett svar

Upptäck mer från Maxtiotår

Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.

Fortsätt läsa