Bandyklubben som alltid tar bakvägen…
Kanske har det med det lite skämmiga namnet att göra, eller så är de bara smarta och låter motståndarna förfäktas med varandra intill utmattning och sedan glider Rögle Bandy Klubb förbi på en skridsko. För faktum är att i princip varje gång tar Rögle bakvägen till högsta serien. Kanske även den här gången. Inte så mycket för att man leder 3-1 i serien som att man varit klart bättre än Västerås.
I kväll har Malmö chansen att haka på. Det var 20 år sedan som Skåne hade två lag i högsta hockeyserien. Det vore naturligtvis lika kul för hockeyfansen som förödande för andra elitklubbar i regionen. Ja, inte för MFF och inte så mycket för HIF men de andra klubbarna med ambitioner i Malmö och Nordvästskåne kommer ifall det händer att drabbas ganska hårt.
Som en direkt konsekvens åker säkert ÄFF ur Superettan och Malbas kanske väntar med att ta sig upp i den basketserie man äntligen kvalificerat sig för. Och det förstärker bilden av Skåne som en helt delad/kluvet elitidrottsregion. Fotboll och hockey i väster, handboll i öster. Och när vi ändå pratar om elitidrott – vad händer egentligen i Hässleholm? Förr fanns det elitfotboll och hockey i Tyringe. Idag finns det… ?
About this entry
You’re currently reading “Bandyklubben som alltid tar bakvägen…,” an entry on Maxtiotår
- Publicerad:
- mars 27, 2015 / 06:31
- Etiketter:
- ÄFF, elitkonkurrens, Hässleholm, hoceky, Malbas, Malmö, Rögle BK
No comments yet
Jump to comment form | comment rss [?] | trackback uri [?]