Enkel MFF-vinst

Stabil seger i en match som borde avgjorts långt tidigare. Hammarby skapade ingen riktigt farlig chans förutom Kennndys tursamma mål.

Mehmetis mål var väldigt snyggt men visst var det hand när han tar med sig bollen med överarmen.

Bäst i MFF –Yotun. Kan inte tänka mig att han är kvar i MFF i augusti. Han har nästan alle verktygen utom möjligtvis närkampsspelet.

Sämst i MFF Robin Olsens fötter eller Tobias Sama

Tycker CMores försök att alltid se det med Hammarbyögon blir lite tröttast efter att tag. Jonas Dahlkvist kommentar om att ”Hammarby pressade MFF som inte avgjorde förrän i slutminuten” känns lite ansträngd.

Jens Fjellström tyckte att Hammarby var värda alla 50/50 –situationer och Kennedys frispark en halvmeter ovan för målet var som en ”straffspark”. Frisparken som Yotun orsakade, och som Strömbergsson släppte var enligt CMore ”ett farligt frisparksläge” när det var cirka 35 meters avstånd…

Fast återigen – 3-1 var i underläge.


,

5 svar till ”Enkel MFF-vinst”

  1. MFF är ruskigt stabila bakåt med Adu och Lewicki på mitten och Rasmus Bengtsson är hur lugn som helst.
    Sana måste, och kommer få, tid att lyckas.
    Yotun är Richardinho 2.0 (hur tusan kunde de hitta en uppdaterad version?) och har redan blivit en publikfavorit.
    Olsen hade en tung dag med spelet med fötter men han var nog inte helt ok i kroppen.
    Norrmännen kommer bli bättre och bättre och det enda laget som har möjlighet att hänga på är Elfsborg.

    1. Profilbild för maxtiotar
      maxtiotar

      Varken norrmännen eller Sana har acklimatiserat sig så bra ännu, tvärtemot den uppfattning många supportrar uppenbarligen hade att Eikrem var bäst av alla på försäsongen. Framförallt Eirem verkar ha potential, inte lika säsker på Berget och inte lika säker på att Sana är tillräckligt intelligent för att spela på den här nivån, utan boll. I går fattade man många mindre bra beslut.
      Yotún kan spela på en väldigt hög nivå! Har inga problem med att se honom i t ex franska topplag eller Valencia, Sevilla e t c.

      1. Ge norrmännen ett par omgångar så är jag övertygad att åtminstone Eikrem kommer vara en stor tillgång.
        Berget är mer en sådan som blixtrar till då och då.
        Sana är såklart en gamble och OM Molins kommer tillbaka får han det svårt.

  2. Sedan måste jag bara hylla Åge som sätter in en 19-årig norrman i andra halvlek.
    Trodde han skulle säkra med Rakip.

    1. Profilbild för maxtiotar
      maxtiotar

      Instämmer men jag tror också det reflekterar på vilken nivå Aage tyckte motståndet var. När Fjellström och CMore på alla sätt försökte haussa Bajen som ett allsvenskt superlag som var nära att ta poäng såg Aage det lämpligt att låta en 19 årig norrman debutera.

Lämna ett svar

Upptäck mer från Maxtiotår

Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.

Fortsätt läsa