Hjälte eller offer?

Det kunde blivit fem, sex noll till PSG mot MFF i går. Speciellt på tilläggstid verkade utespelarna i MFF gett upp och släppte till massor av farliga chanser (Cavani var självfallet offside). Att det ändå i alla summeringar kommer stå hyggliga 2-0 beror endast på Johan Wilands fantastiska målvaktsspel. Framförallt i andra halvlek gjorde han två väldigt bra räddningar: dels en bandyräddning med låg arm och hög högerfot, dels reflexräddningen med på mållinjen med vänsterhanden på en hård nick. Han var också duktig på ett skott av Mawell i hans vänstra hörn.

Samtidigt tycker jag han nog borde varit på Angel DiMarías mål. Precis som när FCK spelade i CL står han vid frilägen från just den ytan alltför nära första stolpen. Wiland släppte då in många mål i just den situationen. Dessutom vill alltid argentinaren söka bortre hörnet med sin känsliga vänsterfot men ingen lastade Wiland för det och det var inget stort misstag. Ett litet misstag som världsspelare och världslag utnyttjar. Det som konstant inträffade ute på planen – MFF-arna gjorde ofta misstag och PSG brukade detta omedelbart och hänsynslöst.

Hade det inte varit för Wilands storspel hade rubrikerna handlat om en genant utspelning. Nu handlar rubrikerna om den misslyckade första halvleken – trots att PSG skapade långt flera och bättre chanser i andra halvlek. Alla analysers utgångspunkt (utom Lagerbäcks) är MFF:s offensiva spel och då glöms målvakten bort som en av alla förlorare och avklädda malmöförsvarare. Det är som om en förlorare inte också kan vara hjälte. 

För mig är skillnaden mellan 0-2 och 0-6 himmelsvid och i det perspektivet är Johan Wiland en riktig hjälte, varken mer eller mindre.

2 svar till ”Hjälte eller offer?”

  1. Profilbild för ChristeloCarl
    ChristeloCarl

    Tycker nog att Wiland fått mycket credd för sin insats. Med i omgångens lag till exempel. Att sedan inte försvarsspelare, målvakter, får stor uppmärksamhet i våra media, är något som har pågått länge. Kan till och med vara del i att vi inte får fram sådana längre. Man måste kunna vara hjälte utan att lägga mål.

  2. Profilbild för maxtiotar
    maxtiotar

    Så här i efterhand kan vi konstatera att Wiland fått tillbörhörlig cred. – av UEFA men hans agerande nämndes enbart i bisatser i TV 3 men fick faktiskt en text på en av SDS:s fyra sidor om att detta var en av hans karriärs bästa matcher (cred. till SDS). Aftonbladet gör inget på Wiland över fyra sidor. Kvp gör en hel bilaga på 16 sidor varav Wiland får en liten kort text längst ned på sidan 4-5 med den sensationella rubriken ”Wiland höll nere siffrorna mot PSG: ”Alltid tungt att förlora”. Krönikör Mattias Larsson ”tar av sig hatten” (vilken hipstervarning på honom) för PSG men nämner inte Wilands insats över cirka 5 000 tecken.

    Däremot får supportrarna hela uppslag vilket jag tycker säger allt om den här sortens journalistisk. En kväll då de verkligen var läge att lyfta fram en avgörande målvaktsinsats ( och relativ hjälte) fokuserar man istället på supportrarna, och allt möjligt annat.

Lämna ett svar

Upptäck mer från Maxtiotår

Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.

Fortsätt läsa