Berisha fällde Albanien plus den där kvalkorven
Jag trodde jag skulle hinna hem till andra halvlek av Albanien – Serbien men med tanke på lördagens kval, och lagsammanhållningen, var det sönderkokt wienerkorv i Längan efter träningen. Med bröd. Plus ketchup, senap och några förmaningens ord från tränaren. Det betonades att sömn var viktig, och frukost och lunch och samling en timme och en kvart före matchen. Sades inget om vad spelarna skulle äta, kanske wienerkorv?
Jag är en ganska främmande fågel – som dessutom släpper in alltför många enkla mål men jag var ändå med. Framförallt i det tugget som gällde korven. Jag vill inte ta alltför stor plats, vill inte lägga mig i eller föreslå taktik. Funderade ett tag på att resa mig upp och berätta om hur mycket jag älskar detta och vilket ynnest det är att få kvala – att få koncentrera glädjen och lyckan så här, efter sju månader av träning och matcher så har vi kommit ända hit. Istället satt jag kvar och tuggade, på korven, och pratade bara med bordsgrannen.
Så jag såg bara tilläggstiden av balkanmötet men det räckte. Serbien anföll, en offsidestående serbisk anfallare löpte mot bollen men släppet den i sista ögonblicket till en landsman som överlappade. Denne sköt från nästan ingen vinkel alls mellan Berisha och stolpen. Det såg ut som om Berisha ville lura honom att skjuta där men på det låga skottet fick inte Berisha ut någon högerfot och bollen smet mellan målis och stolpen. Efter 90 minuter och 35 sekunder.
Albanien satsade framåt, flyttade upp allt vid en frispark och Serben kontrade in tvåan efter 93 minuter och 45 sekunder.
Trots 2-0 förlusten på hemmaplan mot jumbon Serbien behöver Albanien bara vinna borta mot Armenien i början av nästa vecka för att komma före Danmark men naturligtvis efter Portugal.
No comments yet
Jump to comment form | comment rss [?] | trackback uri [?]