Vad är det för fel på Anton Tinnerholm?

Inför säsongen trodde jag att Anton Tinnerholm var en av de ytterst få som skulle kunna överraska positivt i allsvenskan och utmana om en EM-biljett. En annan var Jordan Larsson…

 

HIF-aren är ganska ensam i ett bottenlag, för Tinnerholm var precis allt serverat, inte enbart en vidöppen högerkant. I Allan Kuhns taktik var han en av nyckelspelarna som skulle vara oerhört offensiv, slå inlägg och komma till avslut likt en högeryttermittfältare.

 

Så såg det också ut i säsongsinledningen. Tinnerholm var i cupmatcherna ofta inne i motståndarnas box med bollen. Han hade flera sneda avslut med högerfoten så som han tog i alltför mycket och träffade bollen antingen för långt ut eller för långt in på vristen. Vänsterfotens resultat har jag helt förträngt.

 

I premiären mot Norrköping inledde han med en horror-kvart: alllting han företog sig gick åt helvete. Han låg fel, gick bort sig, missade bollen, missade enkla passningar och blev förbisprungen. Sedan spelade han upp sig, defensivt men den där överlappningen med högeryttermittfältren som går ner medan Tinnerholm smyger upp på högerkanten fungerade oc fortsätter fungera dåligt. Väggspelet fixar han inte alls, inläggen, då de någon gång slås är så dåliga att de antingen fastnar på förste motståndare eller hamnar bakom mål.

 

Det har fortsatt så, även defensivt. I går mot Djurgården hade han flera verkligt usla passningar på offensiv planhalva. Inläggen såg lika dåliga ut som tidigare och han missade defensivt. Speciellt när han skulle lobba över Johnson, misslyckades och fick tillbaka bollen först efter att grovt ha tagit tag i Johnson och dragit i honom. En bättre placering på domarteamet där och Tinnerholm hade fått minst gult.

 

Offensivt? Till och med tränare Kuhn gnällde på att han låg alltför lågt och inte vågade ta offensiva alternativ redan i halvtid. Blev det bättre i andra? Nej. De enda gånger han var hyfsat högt uppp på plan var när MFF spelade 11 mot 10 och då stod både han och Pa Konate stilla och var ängsliga – så ängsliga att de inte tog några initiativ över huvudtaget mer än att bredsida tillbaka bollen därifrån den kommit.

 

Kanske ligger förklaringen till Tinnerholms misslyckande i insatsen på landslagets vinterturné. Han gjorde en dålig  landskamp och sa efteråt själv offentligt att ”chansen att komma till EM var väck”. Är det detta som påverkat honom psykiskt, plus det faktum att han inte har någon konkurrens om platsen?  Jag tror att Pjotr Johansson skulle kunna bli en fantastiskt bra högerback men det tar ju förmodligen lite tid.

 

Min utgångs är dock att Tinnerholm är medveten om att han gjort en svag säsong hittills.  Men eftersom MFF är MFF och Malmö är Malmö och ingen egentligen vågar vara kritisk så kanske Tinnerholm spelar vidare i förvisningen om att han är bra och allting stämmer? Elelr att det bara ska gå över. Speciellt när han spelar i ett vinnande lag som hållit nollan två matcher i rad….

 


About this entry