CMores allsvenska hybris

Nytt för säsongen är att CMore-kommentatorer jämför allsvenska spelare med historiska stjärnor. I går var Sirius partiledargemål Busch-Thor som Andrea Pirlo. Och Sarfo kommer enligt Hasse Backe att kanske redan till hösten spela i en av de största ligorna. Det efter att ha dominerat första halvlek mot IFK Norrköpings oljetankers till innermittfältare Daniel Sjölund och Filip Dagerstål.

 

I förra veckan var någon Izaghi och en annans låga tyngdpunkt liknades vid Inter och landslagets tuffe Schillaci (eller hur det nu stavades).

 

Sluta genast. Det är ovärdigt. När TV-gubbarna stolt drar jämförelserna för spelarna och tror de ska bli glada möts de av frågande ansikten som inte förstår om det är ironi eller inte.

 

Hasse Backe är övertygad om att allsvenskans jämnhet (ingen har full poäng, ingen är heller utan) är ett bevis på att serien blir den jämnaste och bästa genom tiderna. Jo, jag vet att de får betalt för att haussa deras produkt men det blir en backlash när serien egentligen håller så löjligt låg kvalité och alla Superettangäng som flyttas upp gör storsuccé.

Det handlar om heder. Allsvenskan är inte bättre än någonsin utan snarare sämre än någonsin, relativt sett. Tror ni mig inte så titta på Kalmar –J Södra.

2 svar till ”CMores allsvenska hybris”

  1. Håller med dig om det. Allsvenskan har nog inte sett så beige ut sedan tidigt 80-tal. Brukar som bajare varje år vara rädd för AIKs breda spelartrupp, men i år är de mer än någonsin hypade. Och mitt Bajen ser sämre ut än på många år, och det säger inte litet. Och vad har Kalmar, Norrping, Sundsvall, J Södra, Elfsborg visat hittills? Inte mycket. Att nykomlingarna är heta i början är ju rätt vanligt, men som du säger, i år mer ett underbetyg åt motståndet. Ska – hemska tanke – Blåvitt smyga upp till toppen i år? Vore ju för jäkligt…

    1. Profilbild för maxtiotar
      maxtiotar

      Hej Tomas och tack för kommentar. Jag tror du inte behöver vara så dyster vad gäller Bajen – de kommer säkert ta många poäng på sitt nydestruktiva spel. Blir säkert en plats i mitten . Sedan är det en annan fråga om hemmapubliken vill se Bajen lämna över bollen till Sundsvall och AFC för att satsa på omställningar?
      Blåvitt kommer göra en hyfsad vår men sedan falla samman under hösten och Lennartsson avgår nästan självmant i oktober.

Lämna ett svar

Upptäck mer från Maxtiotår

Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.

Fortsätt läsa