PAOK Saloniki
Någon som jag spelar fotboll med i Kombihallen på vinterhalvåret är stenhård PAOK-fan. Tror han ville byta sig till min italienska landslagströja mot hans svartvita en gång. Jag tackade nej, enbart för att storleken var lite liten. Men det var året de gick långt i Europa League, två tre säsonger sedan.
Nu skall Östersund möta dem och Gabriel som, den förlorade sonen är intervjuad av TT som för övrigt karakteriserar honom som vänsterytter. Förra gång ned skrev om honom var han vänsterback och ville lämna Östersund fortast möjligt eftersom han inte fick speltid i paritet med hans stora talang, tyckte han då.
Nu skall det bli ”otroligt roligt” att spela med ÖFK och ”drömmen att få spela gruppspel i Europa”. Nu säger han visserligen inte vilken klubb han drömmer att få spela med i Europa men alltså, varken Gabriel Somi eller hans agent går att ta på allvar.
About this entry
You’re currently reading “PAOK Saloniki,” an entry on Maxtiotår
- Publicerad:
- augusti 4, 2017 / 13:37
- Kategori:
- Östersunds FK, Etik, Euroleague i fotboll, Hybris, Idrott och moral, konflikter
- Etiketter:
- AGENT, ÖFK, Gabriel Somi, Intelligent, lojalitet, PAOK Saloniki, Smart
No comments yet
Jump to comment form | comment rss [?] | trackback uri [?]