Mästarna vs ett lag utan ledning

Ett lag i balans drar inte på sig onödiga eller idiotiska utvisningar. Som Jörgen Horns mot MFF. Att ha ett guld och dra i AC:s tröja så att den står ut – vad säger det om Horn?

Att han antingen är oerhört korkad och inte förstår att han kommer få ett andra gult.

Att han skiter i laget och lagkamraterna när han straffar ut sig för att slippa vara med. När olusten att spela fotboll är större än lagmoralen vet man att en klubb har problem.

 

Det går även att ta upp Horn och mittbackskollegan Joakim Nilssons protester mot fällningen respektive tröjdragningen på Rosenberg. Det är sällan man ser så klara frisparkar och varningar men båda protesterade högljutt så väl som visuellt. De slog ut med händerna, skakade på huvudena och låtsades på olika sätt vara helt oförstående till varför fälleben och basta grepp och tröjor, plus livtag ger varning. Jag gillar ju egentligen Magnus Haglund, han är dessutom gammal målvakt, men jag varnade redan då man tog tillbaka en gammal tränare – funkar nästan aldrig. Nu upplever jag det som om moralen i laget är så dålig att det nästan verkar som om spelarna vill ha bort Haglund till nästa säsong.  Helst ännu tidigare. Svårt att inte hålla med, Haglund kan inte ha omklädningsrummet med sig.

 

Det uttalas för resten Broktjínn, det där Brokinda mellan Linköping och Åtvidaberg där Anton Tinnerholm är uppväxt.

 

Kul att få se Bonke.

 

Rosenbergs skarvningar och klack var nära världsklass igår. Stor konst.

 

Glad, ja rent ut av lycklig för att Rasmus Bengtsson är tillbaka. Mon gamle favo och kandidat till en mittbacksplats när Hamrén tog över betyder oerhört mycket för defensiven. mot Elfsborg var han nästan totalt felfri. Ett par klasser bättre än Brorsson men dessvärre tror jag tt han spelar på sprutor igen. gör han det så är det väl bara för att det i så fall är han sista säsong. hoppas jag har fel men jag misstänker att så inte är fallet. Tänk vilken karriär han hade kunnat få ifall Hamrén fattat hur bra Rasmus var för 7-8 år sedan, före skadorna.

Emellanåt kan man ana att Carlos Strandberg kan bli en stor spelare. Hans tajmning är bra, hans teknik funktionell, man skymtar hans utomordentliga steg ibland men det är fortfarande väldigt sällan. Men nästa vår, då jävlar ska man vinna skytteligan före augusti.

 

Jo Inge Berget tar en 50 meterslöpning i sidled, han lyckas inte bryta och maxlöper sedan cirka 50 meter hem för att försvara. Vis ställningen 6-0, i 83:e minuten. Det är sånt som gör stora fotbollsspelare. Jag hoppas innerligt han stannar kvar tillsammans med Rakip och Tinnerholm.

 

 

 


About this entry