HIF-Gif Sundsvall
HIF besegrar ett allsvenskt lag i årets andra träningsmatch. Säger inte så mycket men bra för självförtroendet och kul för Mattias Almeida som efter 10 minuters sammanlagt speltid i HIF:s A-lag (5+5) fick göra officiellt mål. Var det då mål eller inte?
Efter hörna i 80:e minuten står han rakt framför Naurin i GIF-målet och backar med baken innan bollen når honom så att Naurin far in i målet innan Mattias vänder sig och slår in den. Hugget som stucket. Obstruktion hade inte varit fel domslut men jag köper ändå målet för där borde varit en uteförsvarare som tog bort den lille HIF-aren. Så moraliskt 1-0 till HIF.
Nye islänningen Björnason är stor och en lite klumpig kopia av Dahlberg, men snabbare förstås. Han misslyckades med att nicka en stolpretur i tomt mål. Och på tilläggstid ett friläge som Naurin var snabbt ut på och blockerade. Känns inte som en naturlig målskytt. Nu hade Micke Dahlberg också en bra chans i första som han satte utanför men det roligast med Dahlberg var att överhuvudtaget få se honom.
Kul även att se Timossi – hans speed och speluppfattning njuter jag av.
Max Svensson var duktig förra försäsongen men fick inte många matcher från start. Men han har till skillnad från de flesta andra HIF:arna potential.
Anders Randrup och Adam Eriksson – ytterbacksparet är inte bra utan boll. Tycker faktiskt inte de håller Superettanklass defensivt. Och de höll definitivt inte allsvensk klass när de spelade och hyllades i allsvenskan. Och Erikssons avslut på friläget från 16-17 meter var knappt seniorklass. Ganska pinsamt.
Tveksam om Bojanic och Andreas Landgren är ett knappast ett innermittfält för allsvenskt avancemang. Bojanic såg i huvudsak bara övertung och långsam ut. Och hans frispark i andra som sades var farlig var det inte. Landgren, Landgren är Landgren. Har många saker gratis men får inte ihop det. Annars var han ju en högerback av näst intill landslagsklass, för fyra, fem år sedan.
Nyförvärvet från Mjällby, Moro, blandade bra och dåliga saker. Släppte ofta bollen alltför sent på grund av viljan att visa upp sig.
Giffarna då – med Wilson och Hallenius på topp. Med den fule Kim Skoglund från Sirius som innermittfältare och en ny köttande finne utan bollkontroll som mittback. Skapade i princip inte en enda målchans. Hade flera avslut men inget av klass.
Sammanfattning: Det ser lite bättre ut i år än vid samma tid förra året för HIF. Tvärtom för Giffarna.
About this entry
You’re currently reading “HIF-Gif Sundsvall,” an entry on Maxtiotår
- Publicerad:
- februari 3, 2018 / 18:09
- Kategori:
- GIF Sundsvall, HIF, ytterbackar
- Etiketter:
- Adam Eriksson, Anders Randrup, Gif Sundsvall, HIF, Mål eller inte?, Timossi, Träningsmatch, ytterbackar
No comments yet
Jump to comment form | comment rss [?] | trackback uri [?]