En gång stins alltid stins
Krysset och straffsparken som krysset resulterade i kan komma att bli väldigt, väldigt viktiga. Liverpool – Spurs avgjordes av en totalt omdömes assisterande domare. Det bär mig emot att skriva ”assisterande” eftersom han var så usel, fel och smått galen men det är ju ändå den betäckning han har.
Det finns ju också en anledning till varför han ju är assisterande och inte huvuddomare. Det finns säkert assisterande som är på väg att bli huvuddomare eller sådana som borde vara det men varför låta de mindre lämpade ta över viktiga domslut när de uppenbarligen inte har den psykiska balansen, erfarenheten, känslan och spelförståelsen som det kräver? För det är så jag ser det – den unge assisterande känner att han har huvuddomarens förtroende, att han hamnar i strålkastarljuset vid första straffen och känner att han vill tillbaka in i det ljuset.
Lamela tar en rövare och springer in i Van Dijks ben utan att vara bollförare. Ute på planen, inför en riktig domare, hade Pool fått frispark för våldsamt spel – du kan inte springa ner folk utan att röra bollen. Van Dijk var initialt närmast bollen och det rörde sig om en våldsamt obstruktion. Av detta blev det alltså en straff som Kane slog in. Av detta följer tre saker.
Spurs hängdes inte av i racet för fjärde och sista CL-platsen som jag var/är säker på att de kommer göras – sluta femma alltså.
Om Harry Kane missat även en andra straff hade han förmodligen inte fått lägga Spurs nästa och därigenom också förlorat platsen som straffläggare i landslaget.
Kravet på TV-domare även i ligaspelet blir allt tydligare och viktigare. Du kan inte ha en halvfigur i marginalen som avgör hela matchen.
About this entry
You’re currently reading “En gång stins alltid stins,” an entry on Maxtiotår
- Publicerad:
- februari 7, 2018 / 13:14
- Kategori:
- Brittisk fotboll, Brott och straff, Den mentala biten, Domare, Straffar, Uncategorized
- Etiketter:
- "Assisterande", Harry Kane, Landslaget, Liverpool, Spurs, Stins, Straff, Tottenham
1 kommentar
Jump to comment form | comment rss [?] | trackback uri [?]