Trelleborgs FF och språkfascismen

Idag börjar… Vinter-OS och den svenska fotbollssäsongen. Fjolårets nordliga cupvinnare tar sig an den mest sydliga allsvenska nykomlingen och det är förmodligen enda gången Arsene Wenger kommer kolla på TFF.  Tror Östersund vinner cupen även i år men tycker det är väldigt tveksamt i fall de kan bli bland de fyra bästa i serien. Tekie måste lyfta då och i de två matcherna i Andalusien såg han väldigt ung och bortkommen ut. Blir spännande att se i fall man startar Mukibi – tycker inte han håller i Euro-League. Och det är inte viktigt med en konstruktiv innermittfältare mot Arsenal men i allsvenskan är det fundamentet när man har överlägset bollinnehav.

 

Mindre kul är invigningen av Vinter-OS men det är kul att en taekwondo-kille med bar överkropp lyckats kvalificera sig för längdåkningen för att han skulle få gå in som fanbärare med bar överkropp även i Vinter-OS. Det är på den nivån jag tycker de här relativa breddtävlingarna befinner sig – man kan få vara med i vad som helst bra man ser till att representera vilket lite obetydligt land som helst. När fanbärande är ens sportsliga målsättning så har det idrottsliga förfallet gått ganska långt.

 

Det enda som var verkligen bra var att koreanerna gick in tillsammans. Blir dock arg varje gång kommentatorerna använder ordet inmarsch – som om den där löst spatserande gruppen i lika kläder var en nationell armé. Så det spelar ingen roll hur käck satsmelodi man använder och hur mycket stockholmska rösten har när man använder pre-historiska, halvfasistiska begrepp.  Uppdatera språket TV5-gubbs!


About this entry