Cynical season

Fotbollen har sin ”silly season” av fake news och spekulationer för att göra spelares och agenters bankkonton allt fetare. NBA-basketens har sin ”cynical season”, åtminstone kallar jag den så. Den började traditionsenligt i torsdag, de första matcherna efter All Star-helgen och går ut på att vinna så få matcher som möjligt. Precis tvärt emot allt vad sport handlar om så länge det bara är sport men det var faktiskt ganska länge sedan det var bara sport, typ 1900-talet?

 

Att bli sämst innebär att vinna minst antal matcher utan att visa det alltför tydligt. Att vila stjärnor, ge många unga, dåliga spelare chansen, kanske sparka en coach och ersätta med en temporär som spelarna inte har något förtroende för är en annan form av avancerad sportslig omoral som kallas ”tanking”, tankning av förluster för att vinna fler andelar i det lotteri som avgör sommarens draftordning.

 

I år är det extra spännande – åtta klubbar är nästan exakt lika usla och har 18 vinster var. Dessutom anses ”The Class of 2017-18”, alltså de nya spelare som ska draftas, vara en extra god årgång. Lite drygt 20 matcher kvar, vilka vinner minst?

 

Dallas Maveriks ägare Marc Cuban var först ute och råkade i en pod-intervju förklara att det var väldigt lockande just i år. Varvid hans före detta stjärna Dirk Novitsky med avsky i rösten talade om tanking som han aldrig någonsin ville bli involverad i. Och NBA kommenterade uttalandet genom att bötfälla Cuban 600 000 dollar vilket är som en p-bot för den omstridde miljadären.

 

I natt lade sig Mavs direkt borta mot Lakers. LA är ett dåligt lag på returer men tack vare att Dallas inte tog några alls dominerade Lakers kraftig. Phoenix Suns, en annan av dess ”minus Contenders”, låg under med 30 poäng i halvlek. Blir spännande, på ett negativt sätt!

 

 


About this entry