Rättvis cupsemiseger
Matchen avgjordes av missarna – jag skrev för några dagar sedan att ifall ÖFK sätter någon av alla sina avslut så vinner de cupsemifinalen. Men det gjorde de inte – bristen på en bra boxspelare hindrade även denna gång en Östersundsseger. Ken Sema sköt i ribban, Nouri i stolpen, Hopcutt nickade utanför i kanonläge och Saman Ghoddos hade som jag skrev väldigt många avslut utan att ett enda av dem var riktigt bra.
MFF hade några bra omställningar där Jeremejeff slog dåliga sistapass och slarviga inlägg. Men det var också Jeremejeff som slog en mycket bra passning till Traustasons mål. Svanberg hade också en bra chans i första och han var den MFF-are som överraskade mest. Han var väldigt bra i en mycket ovan roll- fantastiskt. Bachirou blev bortmarkerad av Bergquist, försvaret var utmärkt förutom att Safari hade svårt med farten i första.
I ÖFK tyckte jag att Papagiannopolus var utmärkt och det är frågan om han inte är den bästa svenske boxförsvararen och borde få vara med i VM-truppen. Även Curtis Edwards var lysande.
Så MFF:s seger – rättvis när motståndarna har så svårt att göra mål.
About this entry
You’re currently reading “Rättvis cupsemiseger,” an entry on Maxtiotår
- Publicerad:
- mars 17, 2018 / 20:31
- Kategori:
- Östersunds FK, Cupen, MFF, misstag
- Etiketter:
- cupen, Jeremejeff, missarna, Saman Ghoddos, Sotte, VM-trupp
No comments yet
Jump to comment form | comment rss [?] | trackback uri [?]