Elfsborg-MFF: målvakternas match ( och beröm åt Bojan)

Johan Dahlin räddar MFF men hur f a n kan det få hända? Gillar Erik Larsson med boll han kan förbättra en-mot-en-spelet. Det var å andra sidan Tinnerholm stor svaghet. Larsson kommer bli bra.

 

Kevin räddar som vanligt Elfsborg – frågan är från vad? Från bottenträsket eller till en meningslös mittposition?  Tippade 0-2 och det borde ju blivit minst tyå måls seger, borde blivit en enklare seger. Elfsborg är det nya HIF.

 

Arnor T. fick tre identiska chanser från snett framifrån och Kevin gjorde precis samma parad/block alla tre gångerna. Två gånger lägger Arnor bollen så Kevin kan hockeyrädda med plocken, en gång tio meter utanför. Målvakts-Kevin är grymt bra (min text om Elfsborg börjar just med det konstaterandet att Kevin är topp 5 (minst) i allsvenskan och att Richard Henriksson på Radiosporten borde ägna sig åt något annat än att försöka ranka målvakter. Att Peter Abrahamsson är bättre än Kevin är helt enkelt fel.

 

Underbart mål. Svanbergs brist på erfarenhet syntes framförallt vid Elfsborg mål och några andra tillfällen då Elfsborg etablerade spel. Han, Larsson och Rieks var inte synkroniserade och Elfsborg fick stå och måtta inlägg utan att någon MFF var i närheten. Var inte lika dåligt på andra kanten men nästan. Trausatsson var lika fel placerad som han var rätt i anfallet.

 

Bojan Pandzic är ingen jättebra domare. Har skrivit många gånger om honom här. Jon Jönsson – hade fem eller sex frisparkar i ryggen för att stoppa omställningar.  Och inte ens en varning.  Heder åt Bojan att han ställer för intervju och Bojan har rätt som säger att Stefan I faktiskt lyfter sulan och stämplar högt. Förändrar min inställning både till de tveksamma domsluten och till  Bojan av intervjun. Kul!

 

Jeremejeff fick så stora ytor och då gör han många bra saker men man kan inte försvara så som Elfsborgs innermittfält gjorde.

 

Binaku måste ha bättre koll på offsidelinjen. Slog onödigt ut bollen i slutet när han kunde tagit det lugnt. Men slog ett fint inlägg vid bortre stolpen. MFF slog många bollar där och det var säkert idén – att Elfsborg dåliga defensiva ytterbackar släpper de ytorna (skrev även om det i EIF-texten…).

 

Bonke – vill mycket men ser framförallt långsam ut. Blir orolig när jag ser honom.

 

 

 

 


About this entry