FIFA vs UEFA del 1: Vann Spanien sista Nations League? 

Plötsligt ska några av Europas bästa fotbollsspelare, mitt i karriären, spela i Saudi-Arabien. Frågan är inte varför de och deras agenter vill ha ännu mer pengar. Frågan är varför Saudi-Arabien vill stärka de fyra klubblagen statens investeringsfond äger? Klubbar som spelar i en liga av dålig kvalité som saknar publik och ingen följer. Där man under större delen av året bara kan spela på natten.

Det verkar oförklarligt. Jag tror det är ett led i den upptrappade konflikten mellan UEFA och FIFA. 

FIFA, och Infantino, vill ha VM vartannat år. Gärna i diktaturstater som betalar honom bra. UEFA slåss med näbbar och klor mot detta eftersom det skulle ta död på antingen EM eller Nations League. Kanske båda. På sikt är även CL hotat eftersom FIFA från 2025 utökar klubblags-VM från sex till 32 lag. Kanske siktar de fyra saudiska lagen på framgångar i den turneringen? Under alla omständigheter snor FIFA ytterligare en månad av den europeiska klubblagssäsongen.  

Bråket har pågått ett par år men nu är konflikten plötsligt tagit en ganska drastisk vändning. Detta troligtvis, jag spekulerar här, efter att UEFA-presidenten har kommenterat värvningarna av överåriga spelare som Cristiano Ronaldo och Benzema. Slovenen Ceferin tyckte att Saudi-Arabien istället skulle satsa på att få fram egna saudiska spelare.

Jag är övertygad om att det sågs som en förolämpning. Saudier idrottar inte. Det bara är så. De har visserligen haft ett ganska OK landslag i VM-turneringar då och då (som troligtvis köpt sig till segrar) men att de på allvar skulle satsa på egna spelare för att bli bra om 30-40 år är ett skämt. Ifall ni inte tycker det: hur många saudiska idrottare av världsklass (som inte importerats) kan ni nämna? Saudierna är få, rika och har inte lust att idrotta på allvar. Det är alltför varmt och de är alltför rika. 

Fattigdom eller klassresan har alltid varit det som motiverat nästan alla stora idrottare, individuellt som i lag. Ibland pushade av föräldrar med liknande ambitioner. Undantagen är skrämmande få men du finner dem ibland i sporter som i sig förknippas med status och rikedom som golf och ridning.  Vilket är en förklaring till varför saudierna i första hand satsat på golf och nu tagit makten över all golf i världen.  

Alla fotbollsstjärnor i europeiska ligor kommer inte lockas men tillräckligt många för att det ska försvaga de europeiska klubblagens kvalité, och på sikt marknadsvärde. Om färre människor runt världen, framförallt asiater, tittar mer sällan på CL, La liga och EPL kommer TV- intäkterna minska, reklampengarna minska, lönerna minska och UEFA:s makt minska.  Det gör det samtidigt lättare för de saudisk-ägda klubbarna att vinna titlar. Det är inte Newcastles spelare som kommer lockas till ökenmatcherna.  

I del 2 skriver jag om konsekvenserna för svensk fotboll.


About this entry