IFK Norrköping – Malmö FF: en premiär med helt motsatta förutsättningar!

Klassikern, publikrekordspåminnelsen, redan i premiären. Historien har de båda gemensamt men säsongen 2024 är det nog det enda. 

År två med Henrik Rydström. Borde bli bra, i alla fall betydligt bättre än det rätt dåliga, väldigt tursamma 2023. Malmö kommer ha en ny målvakt som utmanar Dahlin och en, troligtvis två, nya forwards: lättare, giftigare, snabbare och mindre klumpiga. En av dem kommer nog sent, en målskytt i en större liga som nu vantrivs så mycket efter januarifönstret att han är beredd ta en lönedump för att få chansen att spela CL och återstarta karriären. Plus en ny högerback. Rydström vill ha Busanello så långt fram på banan att man måste försvara med mer än två mittbackar. Annars tror jag 3-4-3 är det ultimata för MFF 2024 (Noah E. är min tre mittback).  Jag tror MFF leder allsvenskan med sex, sju poäng i juli när kvalspelet till Europa börjar. Hur serien slutar – troligtvis med guld men europaäventyret är avgörande. 

IFK är tvärtom. På alla sätt och vis. Man har en bra forward och en bra målvakt som håller tre, fyra år till. Ett par spelare för övre halvan av allsvenskan men saknar tre, fyra startspelare och rätt tränare. För att bli femma, sexa. Ortmark, lagets viktigaste spelare, är tillbaka. Kanske har året utan spel fått Isak S  att mogna. Jag som följt honom från ÖFK, över MFF har sett en spelare med bra kropp men fel attityd. En spelare som varit mer mån om att flexa överarmarna än att använda huvudet. En spelare med alltför mycket muskler på fel ställen. 

Jag hoppas innerligt att IFK har en tränare till påskhelgen – men jag är f a n inte säker. Med tanke på hur många fel den här klubbledningen har gjort – vad säger att misstagen stoppar nu?  Vi ska inte traggla den totala idiotin/okunskap det var att anställa Guld Glen men har de lärt sig något av det? 

Knappast. Hade de haft kontakt med Kim Hellberg tidigt, hade de sagt att vi tror 100 procent på dig så hade han kanske varit mer lockad. Det tog trots allt fem veckor innan han signade. Nu säger Kim att kontakterna inte var ”så konkreta”. Hade IFK kunnat önska sig något bättre än en ung tränare med fantastiskt CV som bär klubben i sitt hjärta? Det är en fråga – är detta inte de perfekta förutsättningarna för en tränare, och en klubb?  

Sedan kan det förstås gå åt helvete ändå men varför man inte gått ”all in” på Kim begriper jag inte. 

Sedan kan det vara så att Kim inte vill till IFK med den här ledningen, de som inte förstod att förvalta det guld de hade. Att det skulle ta alldeles för lång tid att bygga om IFK med andra spelare och annan ledning. Så kan det vara. Men en tränare ska vara på plats senast till årsskiftet. Har gått fem veckor redan, två kvar. 14 veckor kvar till påsken och allsvenska premiären.! 


About this entry