Sa jag adjö när jag kom? / Tinnerholm tar Knudsens position?
En gammal filmtitel passar perfekt på de två högerbackar i Malmö FF som idag gjorde comeback på lagträningen.
33-årige Anton Tinnerholm kom skadad inför förra säsongen. Kroniskt skadad med blott 20 matcher de senaste två säsongerna. Ändå lånade man ut den yngre, väl så duktige Felix Beijmo till danska AGF där han gjort succé. Då fick Joseph Ceesay chansen men tog den inte. MFF använde alla möjliga sorters spelare på högerbackspositionen under säsongen. Ingen var lyckad och Ceesay gick tidigt sönder.
Så inför 2024 köpte MFF 32-årige högerbacken i danska landslaget och han kommer alltid vara första val. I mindre viktiga matcher kommer säkert den talangfulle 18-åringen Adrian Skogmar få chansen. Tinnerholm är omtyckt, han kommer säkert stanna men inte få så många matcher under de tre säsonger som återstår av hans kontrakt. Det absolut bästa i klubben – sett till hur många tävlingsmatcher han spelar. När jag tänker på dansken Jonas Knudsens position så är det för att han var en labil f d landslagsman för Danmark som fått en knäskada och nu endast kunde kasta långa inkast. Som vänsterback hade han tyvärr blivit ett rundningmärke men stannade ändå kvar i Malmö FF och tränade ett par tre säsonger till – utan att i princip spela en enda match. Två överblivna ytterbackar, och kroniker, med långa, fantastiska kontrakt. I fall ni ser Anton på träningen slänga många långa inkast så vet ni varför.
Joseph Ceesay kommer garanterat lånas ut – inte ens Malmö lär behöva fyra högerbackar. Jo, Ceesays kan även spela höger yttermittfältare men även där har MFF två, tre andra spelare som går före som Jørgensen, Taha Ali och Nanasi eller Oliver Berg.
Ps Om nu Malmö FF överhuvudtaget ska ha en högerback? I de allra flesta allsvenska matcher kommer man vara så överlägsna att det räcker och blir över med två mittbackar, ”Busse” och en höger yttermittfältare som kan jobba bakåt.
PS Filmen från 1977 är skriven av Neil Simon och Richard Dreyfuss (”Sista natten med gänget”, ”Hajen” med flera karaktärsroller) fick en Oscar för huvudrollen.
About this entry
You’re currently reading “Sa jag adjö när jag kom? / Tinnerholm tar Knudsens position?,” an entry on Maxtiotår
- Publicerad:
- mars 12, 2024 / 17:47
- Kategori:
- Korsband och andra skador, MFF, ytterbackar
- Etiketter:
- Anton Tinnerholm, Inkast, Jonas Knudsen, Joseph Ceesay, Kroniska skador, MFF
No comments yet
Jump to comment form | comment rss [?] | trackback uri [?]