Memento Mori – endast genom att förlora kan MFF vinna

Olikt Bayer Leverkusen, den enda europeiska storklubb som anammat den ”Rydströmska relationismen”, vinner Malmö FF varje match. 

Ja, det är tidigt på säsongen, motståndet är inte jämbördigt och tyskarna kvitterar numera först långt in på tilläggstid men det finns en akut fara i att vara obesegrade, ja till och med vinna. Inte enbart det övermod och hybris som växer med till synes vardagliga trepoängare utan även den farliga fixering som långa sviter skapar. 

Jag får det till åtta malmöitiska segrar (och en oavgjord cupmatch) i tävlingsmatcher. Inget att jämföra med de 45 Xabi Alonsos lag har, men likväl. Att bara vinna är inte optimalt för det finns matcher som inte får förloras och risken är att i en svit mister man fokus på vilka det är OK att tappa och vilka matcher som bara ”måste” vinnas. 

Fjolårsvårens inledande svit på åtta allsvenska matcher förskräcker. De ledde fram till en underskattning av motståndarna. Framförallt mot mediokra lag på hemmaplan.

Den där stolta ”borgen” visade sig vara ett korthus när Mjällby, IFK Göteborg, AIK med flera dåvarande bottenlag kom på besök. MFF blev dessutom utspelade och förnedrande av såväl Djurgården, Häcken som Elfsborg. Efter de åtta raka segrarna tog MFF tio poäng på de kommande nio allsvenska matcherna.  

För att undvika en upprepning hoppas jag MFF förlorar dagens ”genrep” mot Djurgården. Jag är den ihopkrypta slaven på vagnens golv som viskar till den romerske generalen medan han hälsar de jublande massorna under triumftåget att även han är dödlig – Memento Mori. Även om det är huvudkonkurrenten om guldet är det fortfarande 25 matcher kvar och en returmatch i den så kallade ”borgen”. Är man bäst ska inte enbart vinna hemmamatcherna utan även vinna rätt matcher. Cupfinalen är arketypen för en sådan. Vinner Djurgården i kväll kommer de känna sig åtminstone jämbördiga den 1:e maj. Med tanke på de 8 400 supportrarna på plats kommer de inte kunna motstå tanken på att de är favoriter. Och favoriter förlorar ofta cupmatcher. Favoriter, likt MFF för ett år sedan, ser det längre perspektivet, ser sviter och kan inte hålla känslan av överlägsenhet på armlängds avstånd. Låt Djurgården plågas av det relativa favoritskapet, MFF borde bli varse sin dödlighet innan det är alltför sent.  Att förlora i kväll mot just de kommande motståndarna är ett slags dialektiskt ”win-win-dilemma”.  


About this entry