Klaksvík och dess två senaste tränare

Vi tänker på Färöarna som ett litet sött mini-Island men det är ett djupt konservativt och våldsbenäget samhälle som lever under maximen: vad som händer på ön stannar på ön. 

Men färöiska kvinnor tvingas ofta till Danmark för abort eftersom lagstiftningen fortfarande är reaktionär, även i det avseendet. En majoritet av kvinnorna arbetar halvtid och är i övrigt mammor. Födelsetalen är skyhöga, stränga protestantiska sekter som Indre Mission dominerar moralen och vardagen. När resten av Europa efter invasionen av Ukraina stoppade ryska fartyg i hamnarna välkomnades de istället på Färöarna – det tjänar Färöarna bra på. Vad gäller utfiskningen i Nordsjön är Färöarna i en klass för sig. 

När AIK:s sportchef ska förklara den märkliga värvningen av ännu en ny tränare så motiverar han det med: ”träningsrutiner och resultat”. Att färöingen Mikkjal Thomassen ska förbättra intensiteten på träningarna. 

Bristande träningsrutiner var officiellt orsaken till att norrmannen Henning Berg fick sparken och när Goitom tillträde poängterade norske sportchefen Berntsen just att träningarna skulle bli bättre. Fast uppenbarligen inte bra nog, trots Goitoms löfte om att lyfta träningarna.

Personligen tycker jag att en ledare som dömts för hot och misshandel av en spelare inte är en bra ledare. Men han kommer säkert kunna lyfta träningsrutinerna. Han gjorde uppenbarligen det i Norge: hans enda merit är att det laget nu ligger femma i serien. Om man nu inte räknar två ligaguld med Klaksvik. 

Kanske ser AIK även hans förflutna som polis i 14 år som en stor merit. Han passar perfekt med tanke på flera spelare och ledares kopplingar till gängkriminalitet. 

När danska Lyngby i våras skulle ersätta sin isländske succétränare valde de mannen som tog Klaksvik ut i Europa hösten -23, Thomassens efterträdare. 

Norrmannen Magne Hoseth fick sparken efter två matcher eftersom hans bild av ”träningskultur” inte överensstämde med klubbens normer och värdegrunder.  Lyngby sa att de tidigt märkte att ”tydlighet och involvering” saknades. Klubben försökte lösa problemet men gav upp efter 50 dagar, och två ligamatcher. 

Hoseth har nu gått arbetslös sedan mars månad. I en intervju i Fotbollskanalen grät han ut och berättade han att han gärna tränade en svensk klubb.

Klaksvik har vunnit serien överlägset tre år i rad men nu ligger de blott trea med tabellraden 9-1-6. De är med andra ord inte alls lika bra som de föregående säsongerna, de har också bytt tränare… 

Kommer Thomassen överleva säsongen? 

Kan Malmö FF förlora mot Klaksvik? 


About this entry