MFF, DIF och Elfsborg går över till året runt-säsong

Medan 13 klubbar i allsvenskan spelar vår-höst-säsong tvingas nu Malmö FF, Elfsborg och Djurgården, anpassa sig till Europa och spela höst-  och vår-säsong. Eller snarare året runt! 

De åtta matcherna i Europa- och Conf-ligorna startar 26-27 september. När allsvenskan slutar och 13 klubbar tar semester fram till svenska cupen startar i mitten av februari så ska de tre spela 7 och 28 november, 12 december samt 23 och 30 januari. 

Det innebär att spelarnas semester på sju till åtta veckor försvinner. I realiteten spelar MFF. Elfsborg och Djurgården hela året med undantag för fyra veckor i juni. 

Det kommer få stora konsekvenser för spelartrupper, rotation skador, vila och träning. Det blir helt enkelt en oerhört stor förändring. Har svensk fotboll funderat på det? Kommer sommarlovet förlängas två veckor ytterligare i juli men i så fall blir kvalet till Europa lidande. Eller ska man spela 15 mars- 15 maj, ta semester till 1 juli och spelar hösten? 

Ps Djurgården hade det på känn. Redan på 80-talet sprang de omkring med Året Runt på bröstet.


About this entry