Vad är en tränarduo värd?
Fotbollssverige fördömer enhälligt Djurgårdens entledigande av sina huvudtränare – efter nära sju säsonger. Det pratas om brist på heder och respekt. De borde fått ett värdigare slut och fått sitta kvar till säsongen slut. Menar fotbollsexperterna.
Fotbollssverige verkar också överens om att Djurgården, med tre omgångar kvar, inte tar en topptre-plats direkt till Europa utan blir i bästa fall fyra.
Enligt de initierade var det omklädningsrummet som fällde Kim Bergstrand och Thomas Lagerlöf (jag vägrar låta familjär och undviker alltså att kalla tränaren för smeknamnet ”Tolle”, av samma skäl som en seriös journalist inte ska kalla Pontus Jansson för ”Ponne”).
Spelarna hade fått nog. Så Djurgårdens ledning stod inför valet att ge bort de sista tre matcherna, missa Europa och kanske till och med medaljerna. De två och laget fick en sista chans – att besegra derbyspöket och slå grannen Hammarby. Den matchen visade att det inte fanns någon som helst energi kvar. Medan hard core-supportrarna protesterade på sitt sätt mot ledningens stora tålamod och lagets misslyckande.
Att missa Europa handlar om ca 50-100 miljoner plus eller minus. Det är inte så svårt att längre kvalificera sig för Conference Leagues slutspel. Var de två tränarnas avsked värt det? Ska man ignorera spelarnas vilja och tvinga dem visa de avgående tränarna ”värdighet”? Vågar man trotsa, vågar man ta risken eller ska man gå strikt på denna värdighet – med eventuella nya supporterprotester som följd?
När nu spelarna får en gratischans att visa att de hade rätt, att Djurgården är bättre utan de två – varför tror inte Fotbollsverige att laget förvaltar det förtroendet i deras fotbollskunnande och klubbkänsla?
Varför tror inte alla dessa fotbollsexperter att stora, stolta namnkunniga Djurgården kan besegra Västerås hemma, Halmstad borta och Norrköping hemma? Är det ett program som ser omöjligt ut?
Jag tror tvärtom att Djurgården, bland annat tack vare spelarrevolten, kan vinna alla tre. Och då är de troligtvis trea, eller tvåa – lite beroende om t ex MFF och Sirius har något att spela för, ifall Elfsborg ställer ut skorna i Solna eller inte etc, etc. Jag tror Djurgårdens omklädningsrum vill visa karaktär och kniper tredjeplatsen
About this entry
You’re currently reading “Vad är en tränarduo värd? ,” an entry on Maxtiotår
- Publicerad:
- oktober 23, 2024 / 02:50
- Kategori:
- Allsvenskt tips, DIF, heder, Idrott och moral, Sportjournalistik
- Etiketter:
- Djurgården, ekonomi, heder, Kim Bergstrand och Thomas Lagerlöf, Moral, värdighet
No comments yet
Jump to comment form | comment rss [?] | trackback uri [?]