Någon narrar stackas Iniesta

Steve Archibald var långhårig center ibland annat Spurs och Barça i mitten av 80-talet. Han fick rådet att investera alla sina pengar i en kedja som sålde babykläder. Barcelona var då, innan bubblan sprack, en ständigt festande Carpe diem-stad med Europas allra lägsta nativitet. Det dröjde inte många månader innan kedjan gjort konkurs. 

Nu har någon intalat Iniesta att satsa pengar i lilla FC Helsingør. Den gamle Barçalegenden förklarar det så här:

»Vi er gået ind i arbejdet med FC Helsingør, fordi det er en utroligt spændende klub med virkelig gode faciliteter, en masse gode mennesker i og omkring klubben og et potentiale i byen til at blive en vigtig del af dansk fodbold«, siger Andrés Iniesta til Helsingør Dagblad.

Ok, det är inte babykläder (Danmark har ännu lägre födelsetal än Sverige) men staden Helsingør har ingen som helst fotbollskultur, arenan har en liten huvudläktare läktare med många loger och en långsida med fyra fem rader av öppen ståplats på betong. Och så grässlänter bakom båda målen. Där finns absolut ingen talang. Där är inget utan det faktum att deras fåtaliga ultras nu borde ha nåt målbrottet men det var väl inte för Kronborgs Drengar som Iniesta investerade i klubben som förnärvarande ligger på undre halvan i tredje divisionen….


About this entry