Allsvenska straffar i internationell jämförelse
Jag trodde det fanns ett samband mellan straffar och mål, överlägsenhet och allmänt offensiv, xg-aktig fotboll. Att lag som ofta har bollen inne i motståndarnas straffområde borde få fler straffar än de som sällan är där och har låg xg. Ofta är det så. I de stora europeiska ligorna där storklubbarna gör många mål får de också många straffar. Liksom att bottenlagen får många straffar emot sig.
Allsvenskan är dock annorlunda. Jag har jämfört ett par klubbar utifrån några relevanta kriterier: antal gjorda mål, tabellplaceringar och så mitt placebo-lag IFK Norrköping eftersom de är varken eller: ständigt låg xg, få mål och fast på nedre halvan utan att vara ett bottenlag med haltande fotbollskultur och allmänintresse. Jag jämför också allsvenskan med de största lagen i de stora ligorna. I det perspektivet tycker jag två saker uppenbaras. Dels att bristen på VAR minskar antalet straffar och dels att media (och publiktrycket) har en viktig roll vad gäller domares relation till vissa lag. Ett lag som fått många eller få straffar föregående säsong får motsatt antal den kommande. Det är en tendens som återfinns i alla ligor men den är starkare i allsvenskan.
Låt mig ta ett konkret exempel: jag är helt säker på att den enda straff MFF tilldömdes 2024 kommer flerfaldigas 2025 och AC:s kritik av media redan i säsongsinledningen förstärker min övertygelse. Redan i går, i fjärde omgången fick MFF en straff. Till saken hör att de inte fick en lika solklar hands-straff i första hemmamatchen mot Elfsborg.
Real Madrid är en annan anomali. Säsongen 2022/23 kom de tvåa i ligan, tio poäng efter katalanerna. Likväl fick de 11 straffar, Barça och Atletico sammanlagt 2 (två). Den bisarra statistiken rättade spanska domare till säsongen efter då siffrorna var närmast identiska mellan de tre topplagen. Bara för att domarna innevarande säsong återvänt till sin straffgenerositet jämtemot Marängerna: 12 straffar på 32 matcher. Detta trots att alla perimetrar (xg, mål, målchanser och ligaplacering) talar för att FC Barcelona borde ha haft minst lika många under de här tre säsongerna och inte 50 % färre.
Åter till den straffsnåla allsvenskan. Jag tror det hör ihop med bristen på VAR. Domarna vågar inte blåsa andra straffar än de verkligen solklara. Det finns helt klart en rädsla för kontroversiella domslut i allsvenskan för där finns inget rättsligt skyddsnät, ingen livlina till VAR. Där finns inte ens ett konkret nät att skydda ett kritiserat domarteam mot inkastade föremål. I allsvenskan är domarna totalt utlämnade vilket får konsekvenser för strafftolkningen.
Inför förra säsongen, och den allmänna nedgången i antalet straffar då, finns säkert ett samband med de uttalade direktiven att inte blåsa några ”soft penalitis”. Det hindrade dock inte att både Djurgården och Västerås fick tre straffar var de första nio omgångarna men medan Djurgården gjorde tre mål missade Västerås samtliga. VSK hade näst högst xg förra säsongen, dock långt efter MFF.
Häcken brukar alltid vara topp 3 i mål och xg. Det är också laget som får i särklass flest straffar. Räknat på straffar per spelminut är Häcken ren världsklass, nästan på samma nivå som Röda Stjärnan och Real Madrid. Den förväntan tror jag både påverkar domarna och spelarnas beslut och agerande. Domarna vet att de följer normen i fall de blåser för en Häcken-straff – den väcker inte lika mycket känslor och uppmärksamhet som t ex en MFF-straff. Spelarna i Häcken vet att domarna har en annan acceptans vad gäller deras potentiella straffar och skapar därför fler situationer som kan tolkas som straff. Då menar jag inte att de kastar sig på vinst och förlust utan att de dribblar mer i straffområdet, förstärker fasthållningar och knuffar, gärna slår inlägg i armbågshöjd. Jag har inga siffror på detta men det vore idiotiskt ifall de inte utnyttjade det faktum att domarna ger dem många straffar. Kanske är domarna även ibland lite naiva inför klubben med en tradition av tekniska spelare och liten publik. Kanske är domarna ibland lite cyniska inför stor, hetsig publik och topplag med många stjärnor som jämt och ständigt påminner domaren om hans ofullkomlighet. För när Häcken och Västerås förra säsongen fick flest straffar tilldömdes AIK och MFF sammanlagt den enda straff Botheim slog in.
Låt mig slutligen denna Påskaftonsmorgon ( en trad. påminnelse om våra synder och orimliga straffsatser) konstatera två saker. Dels att det redan, efter endast lite drygt tre allsvenska omgångar, dömts fem straffar, varav två har missats, dels att domare inte är mer än människor.
Siffrorna anger straffar, mål, missade, motståndarnas straffar och slutligen sammalagda mål under säsongen.


About this entry
You’re currently reading “Allsvenska straffar i internationell jämförelse,” an entry on Maxtiotår
- Publicerad:
- april 19, 2025 / 07:33
- Kategori:
- Allsvenskan, Barça, Den mentala biten, Domare, Häcken, Madrid, Mål, MFF, Norrköping, Straffar, VAR
- Etiketter:
- Arsenal, Atletico MAdrid, Barça, Bayern, Borussia Dortmund, domare, Häcken, IFK Norrköping, Inter, Juventus, Liverpool, Manchester City, Marseille, Mål, MFF, PSG, Real Madrid, Straffar
No comments yet
Jump to comment form | comment rss [?] | trackback uri [?]