Stjärnor med gester
Först kollar jag så att texten inte är publicerad 1:a april. Sedan läser om fotbollspsykologifirman Inside Out Analytics. I jakten på nästa lyckade värvning har de börjat specialisera sig på elitfotbollsspelares kroppsspråk.
Fotbollscouter och psykologer har satt samman ett program där observatörer för in visuella uttryck för spelarnas mentala match. Som sedan sammanställs efter varje match. De håller dessutom på att automatisera det med AI, skriver The Guardian.
De har redan hållit på i flera år – fast jag har aldrig hört talas om dem tidigare. Bayern München använde dem under Nagelsman säsongen 2022-23. Känner inte till utfallet där men så värst framgångsrika kan de inte ha varit eftersom de inte är kvar i Bayern. Eller så ligger de alltför långt före de utvärderingsprocessor som dagens managers och sportchefer använder sig av – och som ibland resulterar i vansinniga och oförklarliga värvningar för typ en halv miljard kronor. Brighton använder sig av det oc hed har gjorde under Potters tid flera fantastiska och billiga värvningar och extremt inkomstbringande vidareförsäljningar. Säg så här: den klubb som verkar göra de allra smartaste och bästa värvningarna i dag är Eintracht Frankfurt. Använder de sig av Inside Out så köper jag hela konceptet.
För i teorin är det troligtvis är ett smart sätt att öka klubbars visshet då de värvar en spelare som kan misstänkas ha lite labilt psyke. För sanning är att de flesta klubbar stirrar sig blinda på CV och videos utan att ibland förstå att spelaren i fråga har mentala defekter som negativt påverkar hens prestationer – som alltför stort självförtroende, egoism, lätt provocerad, alltför nervös alltför försiktig eller helt enkelt ointelligens. Parameterar svåra eller totalt omöjliga att verifiera statistiskt. Samtidigt låter det galet att använda AI eftersom t ex din blick kan säga nåt helt annat än dina händer och gester. Ibland applåderar spelare sarkastiskt – ska det tolkas negativt eller positivt eller är det i själva verket ett bevis på att de uppskattade en lagkamrats prestation och inte ifråga sätter ett domslut?
Under alla omständigheter tror jag fortfarande att visuella besiktningar, av helhetsbilden, är det bästa när du ska bedöma en spelares potential. Återkommer i det spännande ämnet.
About this entry
You’re currently reading “Stjärnor med gester,” an entry on Maxtiotår
- Publicerad:
- april 19, 2025 / 09:24
- Kategori:
- AI, Brighton, Den mentala biten, Köp & Sälj, Psykologi, talangutveckling
- Etiketter:
- AI, Bayern München, Inside Out Analytics, Kroppsspråk, psykologi, Värvningar
No comments yet
Jump to comment form | comment rss [?] | trackback uri [?]