FC Barcelonas P07 (och Daniel Gudjohnsen)

Igår vann de finalen i UEFAs Youth League med 4-1. ”Motståndet”, turkiska Tranzborspor, lektes bort. De neongul-klädda U19-spelarna gjorde två snabba i början av var halvlek och turkarna reducerade i 88:e. De bästa killarna, i den här kullen, spelade dock Copa Del Rey-final i söndags och deltar ö h t inte i U19: Lamine Yamal, Cubersí, Hector Font och så den korsbandskadade Marc Bernal. Det kändes som nån av spelarna i går snart kommer få chansen även i A-laget. 

Någon förklaring till varför man lyckats så utomordentligt har jag inte. Det är inte heller så att man lockar till unga, utländska talanger som till exempel engelska klubbar, Dortmund eller Salzburg, utan i princip alla de unga stjärnorna är spanjorer och medparten katalaner. 

Den enda konkreta orsak till den extraordinära talangutvecklingen är att klubben gärna ger unga spelare chansen väldigt tidigt. Med andra ord, är du en talang klubben tror på spelar du knappat i U19…

I kväll startar kanske 19-årige Daniel Gudjohnsen i MFF. Klubben har haft stora problem med målskyttet, de tre andra forwards klubben förfogar över har inte övertygat. Nye Ekong känns med som en snabb ytter än målgörare, Kiese Thelin är lite gammal och seg medan Botheim inte är vän med bollen för närvarande. 

Gudjohnsen spelade i Barças akademi mellan 9 och 12 års ålder. Sedan tillbringade han fyra säsonger hos Real Madrid. Hans två säsonger i MFF A-trupp har varit präglade av en svårläkt ryggskada. Undantaget de 56 minuterna, och 3 målen, mot Torslanda i cupkvalet i december har han spelat sammanlagt 29 minuter för MFF. 

I allsvenskan har det den här säsongen blivit två korta inhopp om sammanlagt 17 minuter. Oväntat lite men säkert beroende på att MFF har värvat så extremt många, färdiga och dyra offensiva mittfältare med Henrik Rydström som tränare. Och de får nästan alla tillgänglig speltid eftersom inte heller de lyckats men nu ändå ska, så att säga, ”spela sig i form”. 

Ändå känns det som om Daniel Gudjohnsens energi och mod borde passa MFF i den här situationen.  Han har ett rappt steg, stark kropp för sin ålder och spelar med den där isländska attityden av tuffhet och vägran att ta omvägar. Hemma mot ett labilt Öster kan första målet komma.    


About this entry