Tappert Norrköping såå nära en trea
Såg omställningar, lågt försvar och mycket löpande som avgörande för poäng. Så blev det.
Kunde blivit tre poäng om Tim Prica var en bättre mental anfallare och rundat Hahn. Kunde blivit noll ifall Boudha varit bättre på att nicka. Första nicken i ribbans underkant är svårare att missa än sätta. Helt ohotad eftersom Kalley fegat ut i höjdduellen. Andra chansen kommer rakt ovanför Davids huvud så den ska ha vara på och Baggesen går faktiskt in och stör. Boudha blev så sur på dansken att han knuffade omkull Baggesen direkt efteråt. Erabi hade också en eftersläng efter dålig mottagning i straffområdet när han knuffade Oppong på Målvakts-David. Härligt att Hammarbys stöddiga anfallare med deffade bicepsbubblor blev sura
Max hade vinklat matchen på att Hammarby var väldigt överlägsna men förutom Prica hade Watson ett avslut efter en dålig hörna i stolpen. Och Baggesen hade på tilläggstid ett väldigt bra hårt pressat avslut mot med vänstervristen bortre stolpen som dock blockades av en klack till hörna men hade lika gärna kunnat studsat in i det tomma målet.
David Andersson hade en utmärkt match. Lite fel position vid målet med tanke på vänsterfoten som avslutade men ändå chanslös. Fick många avslut rakt mot sig men delvis tack vare att han var blixtsnabbt ute och täckte vinklar. Och äntligen bra utboxningar, med kraft.
Oppong hade många bra block men faller ibland alltför mycket och hamnar mellan den han ska markera och målet. Så tjongar han i väg bollar ibland men killen är ung och ganska oerfaren – blir bra!
Bytet med tre spelare kunde gått kommit lite tidigare men en rättvis och förväntad poäng till IFK Norrköping. Och nu är äntligen Kalley avständ. Bäddar för Ceesay och trebackslinje mot Degerfors. Och Jørgensen från start.
About this entry
You’re currently reading “Tappert Norrköping såå nära en trea ,” an entry on Maxtiotår
- Publicerad:
- maj 11, 2025 / 15:24
- Kategori:
- Hammarby, Huvudspelet, Målvakter, Norrköping
- Etiketter:
- Boudhas nickar, Hammarby, IFK Norrköping, Tim Pricas nerver
No comments yet
Jump to comment form | comment rss [?] | trackback uri [?]