Magnus Skånska Sommarcykelresa Del 2

Packade ryggsäcken med varma kläder (Pågatågens Arktiska AC) , sandaler, och Peter Englunds lättviktiga bok. På cykeln lite vatten och lås. Cyklade genom staden västerut och tänkte ta av mot Trelleborg men vinden var lite lurig så det blev Svedala och sedan norrut. I Holmeja åter västerut och sedan fanns ingen väg mot väster eller sydväst så det blev Genarp. Där hade jag valet att cyklar till Sjöbo eller Skurup. Blev Skurup. Snittade 27-28 km/h trots rödljus och några tveksamheter och googlemaps-analyser.  61 krokiga, kringliga km på 2 timmar och 12 min.  Ca 350 höjdmeter. Och blott två snabba klunkar vatten. På fastande mage.

Rumpan tyckte det räckte. Kändes aldrig tungt och borde nog ha valt Trelleborg direkt istället för dessa kringelikrokar. Men det var bra väder och Skåne vackert. Många fina dofter från skogar och åkrar, tre seglande rovfåglar, inga rådjur rakt framför ramen som på Bornholm för en vecka sedan. 

Han dock inte ens läsa ut förordet till ”Tystnadens historia och andra essäer”  – på ett Pågatåg med många barnvagnar och cyklar. Nästa gång får jag cykla längre bort men är nöjd med premiären. 


About this entry