Vem blir trea?
I dag trampar Touren igång. I Frankrike, sensationellt nog. Det brukar vara på alla möjliga platser som betalt tillräckligt med pengar men idag i Lille i norra Frankrike.
Spänningen vår vänta. Årets tävling är uppbyggt som på 1900-talet. Det kommer avgöras på de två tempoloppen ( vara det första redan på onsdag) och i sista veckan i Alperna. Veckan innan har de varit i Pyrenéerna (17 juli speciellt) men då är de fortfarande så fräscha att inget sensationellt sker.
I år, liksom de fyra föregående åren blir det en final, annars ovanligt i etapplopp. Jonas Vingegaard blir tvåa, ungefär lika många minuter efter Tadej Pogacar. Men i den mån man kämpar om den resterande pallplatsen är den inte reserverad. En hjälpryttare från nån av de båda stallen ligger bra till eftersom de följer med upp för bergen och först släpper när stjärnan är klar att attackera medan resten av cyklisterna kämpar nedanför. Matteo Jörgensen, eller Almeida eller någon av bröderna Yates? Jag är svag för blott 23-årige tysken Lipovitz. Han har gjort många bra resultatet och visat att han håller en vecka, kanske tre men unga cyklister har svårt för tre veckor Grand Tour. Det är som om deras spirande kroppar inte riktigt härdats. Det samme kan sägas om dansken Skjoldmose.
About this entry
You’re currently reading “Vem blir trea?,” an entry on Maxtiotår
- Publicerad:
- juli 5, 2025 / 07:21
- Kategori:
- Cykel
- Etiketter:
- Tour d France
No comments yet
Jump to comment form | comment rss [?] | trackback uri [?]