Likheterna mellan sport och krukväxter

Förra året kom ”Plants vs Zombies 3” där krukväxter i fönsterkarmen mobiliserar mot invasiva arter, typ zombies. Det gröna laget, i terracottafärgade tröjor, tar kampen mot de levande döda. Det är ett vackert actionspel där grön växtkraft räddar världen. 

Ungefär samma tanke präglar kanske höstens stora konsthändelse i Köpenhamn. Danmark har enligt ”plante-professorerna” vid Århus Uni. flest krukväxter per capita – i världen. I morgon ska jag på pressvisning av ”Plante feber” på Hirschsprungska och Ordrupgaard. Här berättas nu om ”køn, klasse, miljøkrise kolonialism og boligindretning – og om, hvordan planterne bliver en del af vores egen identitetsfortælling”. Med konstnärer som Christen Købke, Bertha Wegmann, P.S. Krøyer, Anna Ancher, Christine Swane, Martinus Rørbye, Kristian Zartmann og Anna Syberg. Plus moderna tolkningar av kulturen i terracottafärgade förpackningar. 

Sitter och funderar på detta med stilleben. Kan en planta placerad i en kruka vara en metafor för konstnären fastlåst i en livslång kamp mot esteticism och naturromantik? Är Van Gogh i själva verket fångad i sina egna solrosor? 

Oundvikligt att börja fundera på ”L´art pour l´art”. Går vidare med esteticism och hamnar slutligen i något som på engelska heter autotelic vilket betyder ungefär världsfrånvänd, blomstrande och självständig. Låter det inte som en krukväxt?

Ungerske psykologen Mihay Csikszentmihaly menade att en autotelic person inte behöver makt, skönhet, rikedom, underhållning eller berömdhet. Att en sådan person lever helt oberoende, utan behov av externa belöningar. Självständig och mindre utsatta för påverkan och manipulation. 

Ett exempel på en autotelic företeelse sägs vara tävlingssport. Den är, uppfattar jag själv det som, nån form av ren, tvättad, lätt absurd och meningslös underhållning med tveksam moralitet.  Är det en tillfällighet att en klubb, typ BP, som producerar många talanger på lite ålderdomlig fotbollssvenska kallas ”plantskola”?  

Sport är verkligen, ungefär, som krukväxter. Fast snabbare. Å andra sidan är tålamod en dygd. Finner du harmoni av att sitta och iaktta en krukväxt som växer så ska du göra det. Livet kan vara mycket värre än så.   

Tänker osökt på första kvalmatchen till CL mellan Malmö FF och FC Köpenhamn. Den var inte enbart mållös utan, enligt besvikna vittnen, även meningslös. Ett redan klassiskt exempel på antifotboll. Ett hemmalag som spelade med fembackslinje och utan forward och ett bortalag som ville spela 0-0. Matchens enda målchans uppstod när bortalagets målvakt misslyckades hantera en bakåtpassning. Vad sökte fansen och vad fann de, förutom en harmoni de inte hade betalt för? Förstod de inte att det indirekt var en slags hyllning till sportens krukväxter, målvakterna och dess kall – att på avstånd stå ensamma och iaktta hur de andra unga männen i färgglad ekipering springer omkring och leker och försöker lura han och hans kollega i deras alltför stora trädgårdshandskar? Kanske kommer aldrig elitsport närmare krukväxtkulturen än just den här augustikvällen i Malmö…

Klicka för Hirshsprungskas hemsida: https://www.hirschsprung.dk/en/exhibitions/plant-fever-the-world-on-the-windowsill här!


About this entry