Hur kunde Danmark missa? / världens äldsta målvakter

Med två matcher kvar behövde obesegrade blott Danmark vinna en. Hemma mot Vitryssland (som de besegrat 6-0 borta), hade de 33-4 i avslut men resultat blev 2-2. Borta mot Skottland i går cyklade Napolis Mc Tominey in 1-0 efter tre minuter och sedan var det i princip spel mot ett mål. I mitten av andra, med ställningen 1-1 och Danmark vidare var avsluten 17-1. 

Då drog den enfaldige och mycket fysiske högerbacken från Frankfurt, Rasmus Kristensen, på sig sitt andra, helt onödiga gula. 

Danmark kämpade men Skottland återvände till VM i 83:e efter en hörna där danskarna fiskat frispark men som den ganska excentriske polske världsdomaren avvisat. 

Danmark var fortfarande väl så bra som det fulltaliga hemmalaget och Man Uniteds vänsterback Drogu kvitterade i 88:e. 

Så sparkade Morten Hjulmand snett och avslutet gick via hans bröst in i den danska burgaveln. Danmark slängde fram allt och fick ännu ett i röven. 

Skottland var riktigt dåliga, det är pinsamt att de tagit sig till VM  – för första gången på 28 år. Danmark är tillräckligt bra för att vinna två playoffmatcher, speciellt som man nu slipper Kristensen, åtminstone i första matchen. Joachim Andersen hade inte riktigt styr på magen, hade en katastrofal start på kampen medan Andreas Christensen var bäst på plan. Rasmus Højlund borde gjort fler mål. 

Stora delar av hemmapubliken buade varje gång Kasper Schmeichel hade bollen, han spelar ju även i Celtic. 39-årignen hade en kollega, Graig Gordon, som fyllt 42. Måste ha varit den tävlingslandskamp genom tiderna med äldst målvakter. Nästan 82 år tillsammans. 


About this entry